Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Katalonia nie chce króla

Napięta sytuacja w Katalonii

Parlament kataloński uchwalił rezolucję potępiającą króla Hiszpanii Filipa VI. Parlament kataloński uchwalił rezolucję potępiającą króla Hiszpanii Filipa VI. Llluis Gene/AFP / EAST NEWS

Regionalny parlament kataloński uchwalił rezolucję potępiającą króla Hiszpanii Filipa VI i wzywającą do zniesienia monarchii jako instytucji przestarzałej i niedemokratycznej. Wniosek zgłosiła koalicja republikańskiej lewicy, którą poparły w głosowaniu dwie główne partie niepodległościowe. Króla skrytykowano za zeszłoroczne wystąpienie, w którym zdaniem katalońskich deputowanych nie zachował bezstronności w sprawie organizowanego przez autonomiczne władze referendum niepodległościowego. Większość głosujących opowiedziała się wtedy za niezależnością. Władze centralne w odpowiedzi zawiesiły autonomię, aresztowano pod zarzutami podżegania do buntu dziewięcioro działaczy separatystycznych, a czworo innych, w tym Carles Puigdemont, były szef autonomii, zdecydowało się na emigrację polityczną.

Sytuacja w Katalonii jest dziś nadal napięta, choć Hiszpanią rządzą obecnie socjaliści premiera Pedro Sancheza. Aresztowani działacze katalońscy po zmianie rządu centralnego nie zostali zwolnieni. Grozi im kara minimum piętnastu lat więzienia. Madryt odrzuca wnioski obrony o wypuszczenie ich na wolność za kaucją. Kraj jest głęboko podzielony. Dzień po rezolucji w Barcelonie kilkadziesiąt tysięcy ludzi manifestowało pod flagami hiszpańskimi za Unią. Dołączyła do nich skrajna prawica domagająca się zniesienia autonomii. Tymczasem dążenie do pokojowego rozwodu Katalonii z Hiszpanią ma nadal duże poparcie. Wielu Katalończyków demonstruje na rzecz uwolnienia aresztowanych niepodległościowców, których uważają za więźniów politycznych. W miniony weekend 16 tys. osób wspinało się w żółtych koszulkach na 18 szczytów górskich na znak solidarności z uwięzionymi.

Podczas spotkania z Puigdemontem żółtą wstążkę przypięła szefowa autonomicznego rządu szkockiego Nicola Sturgeon, która popiera ideę ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji.

Polityka 42.2018 (3182) z dnia 16.10.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Katalonia nie chce króla"
Reklama