Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Trump straszy karawaną

Donald Trump straszy społeczeństwo migrantami

Pochód kilku tysięcy Latynosów z Ameryki Środkowej, zdecydowanych przekroczyć granicę z USA. Pochód kilku tysięcy Latynosów z Ameryki Środkowej, zdecydowanych przekroczyć granicę z USA. Adrees Latif/Reuters / Forum

W Halloween Ameryka zabawia się horrorami, ale Donald Trump straszy rodaków na serio.

Do USA od wielu dni zbliża się pochód kilku tysięcy Latynosów z Ameryki Środkowej, zdecydowanych przekroczyć granicę. Karawana migrantów zagraża bezpieczeństwu kraju – ostrzegł prezydent, bo są wśród nich „ludzie z Bliskiego Wschodu”, w domyśle: terroryści. Przed wyborami do Kongresu 6 listopada Trump znowu podsyca lęki przed obcymi, którzy mają smagłą skórę, zabiorą pracę Amerykanom i będą gwałcić kobiety.

W kampanii wyborczej republikanie mieli się chwalić boomem gospodarczym, osiągniętym dzięki cięciom podatków i deregulacji, ale sukcesy tak nie motywują do głosowania, jak strach. Postawiono więc na tak skuteczne w 2016 r. rozpalanie natywistycznych emocji – obronę białej Ameryki przed inwazją kolorowych. Kandydaci w stanach, gdzie Trump wygrał, podchwycili jego melodię i o finansowanie karawany oskarżyli George’a Sorosa. W rzeczywistości zorganizowali ją działacze w Hondurasie. Ale nie czepiajmy się szczegółów, demokraci, popierający przecież nielegalną imigrację, wezwali do likwidacji ICE, rządowej agencji pilnującej przestrzegania praw imigracyjnych.

Karawana migrantów topnieje po drodze, gdyż znaczna część maszerujących przyjęła ofertę podjęcia starań o stały pobyt w Meksyku. Na resztę czekają na granicy USA strażnicy i kilka tysięcy żołnierzy. A Trump przygotowuje dekret tymczasowo zakazujący przyjmowania wniosków o azyl od obywateli krajów Ameryki Środkowej, powołujący się na „bezpieczeństwo narodowe”. W istocie tylko niektórzy migranci opuścili swój kraj w obawie przed prześladowaniami. Ale prawo międzynarodowe zobowiązuje USA do rozpatrywania wszystkich wniosków. Dekret Trumpa może zostać zablokowany przez sądy, ale to też wliczone jest w koszty.

Polityka 44.2018 (3184) z dnia 29.10.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 13
Oryginalny tytuł tekstu: "Trump straszy karawaną"
Reklama