Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Łańcuch bez końca

Słowacja: cyngle i mózgi

Hołd dla zamordowanego dziennikarza Jana Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kusznirovej, z przodu zdjęcie b. premiera Roberta Fico z napisem „Zabójca”. Hołd dla zamordowanego dziennikarza Jana Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kusznirovej, z przodu zdjęcie b. premiera Roberta Fico z napisem „Zabójca”. Radovan Stoklasa/Reuters / Forum
Co może się stać w kraju, w którym głowa państwa oskarża rząd o współpracę z mafią? Zobaczymy już wkrótce, na Słowacji.
Wielu podejrzewa, że Robert Fico nadal pociąga za sznurki w polityce.Hannibal Hanschke/Forum Wielu podejrzewa, że Robert Fico nadal pociąga za sznurki w polityce.

Tych ludzi kryła państwowa mafia. Kryło ich kierownictwo policji, ale musiały ich kryć także ministerstwo spraw wewnętrznych i rząd” – to słowa prezydenta Słowacji Andreja Kiski, opublikowane 22 października w gazecie „Dennik N”. Dotyczą organizacji przestępczej, której istnienie wyszło na jaw na początku roku. To wtedy obywatele tej spokojnej, niedużej republiki dowiedzieli się, że w wiejskim domku niedaleko stolicy zawodowi mordercy zastrzelili dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczoną Martinę Kusznirovą.

Na ulice wyszły w marszach protestu tłumy, ukarania sprawców domagali się politycy, dziennikarze, artyści, aktorzy, biskupi. Zamordowany dziennikarz zajmował się tropieniem afer gospodarczych, zasłynął kilkoma tekstami m.in. o wyłudzaniu eurodotacji i wyłudzaniu VAT. W jego tekstach przewijali się wpływowi politycy i biznesmeni, dobrze zakolegowani z ministrami i ówczesnym premierem Robertem Fico. Właśnie dlatego rządzące elity są podejrzewane o to, że jeśli nawet nie inspirowały, to przynajmniej tolerowały zachowania, które prowadziły do mordu.

Relacje media–politycy

Premier Fico, wcześniej niepokonany w sondażach, musiał się podać do dymisji, podobnie jak szef MSW. Rząd upadł, ale Fico nie wycofał się z polityki. Nadal komentuje wydarzenia publiczne i szykuje się do miękkiego lądowania na jakimś lukratywnym stanowisku. Nie jest to na pewno kres jego kariery. Wielu podejrzewa, że nadal pociąga za sznurki w polityce.

Słowackie media o korupcji piszą często, niezależnie od tego, czy w kraju rządzi akurat lewica czy prawica. Dziennikarstwo śledcze cieszy się tam wielkim poważaniem i jest traktowane bardzo serio przez redakcje, które za punkt honoru biorą sobie takie publikacje.

Rządzący przez lata nauczyli się je ignorować: nie komentować, nie odpowiadać na pytania albo odpowiadać bezczelnie głupio, zbywać, wyśmiewać, traktować dziennikarzy jak źle wychowanych natrętów.

Polityka 45.2018 (3185) z dnia 06.11.2018; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Łańcuch bez końca"
Reklama