Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Życie za śmierć

Amerykańska administracja zażądała w Jemenie zawieszenia broni

Saudyjczycy regularnie bombardują cywilne cele w Jemenie za pomocą amerykańskich bomb i blokują pomoc międzynarodową. Saudyjczycy regularnie bombardują cywilne cele w Jemenie za pomocą amerykańskich bomb i blokują pomoc międzynarodową. Mohammed Mohammed/Photoshot / PAP

Czy śmierć Dżamala Chaszogiego oszczędzi życie Jemeńczykom?

Dwóch kluczowych przedstawicieli amerykańskiej administracji zażądało od stron konfliktu w Jemenie zawieszenia broni. Najpierw sekretarz obrony USA Jim Mattis podczas wystąpienia w Bahrajnie wezwał zarówno Arabię Saudyjską, jak i wspierający rebeliantów Iran, do zaprzestania działań wojennych i do rozpoczęcia „poważnych rozmów” przed końcem listopada. Dzień później Mike Pompeo, sekretarz stanu, wyłożył szczegółowy scenariusz zakończenia walk. Wcześniej, mimo że Saudyjczycy regularnie bombardują cywilne cele w Jemenie za pomocą amerykańskich bomb i blokują pomoc międzynarodową, Waszyngton powstrzymywał się od jakichkolwiek reakcji.

W Jemenie, południowym sąsiedzie Arabii, rozgrywa się największa katastrofa humanitarna XXI w. Według ONZ głoduje tam już ponad 14 mln ludzi, ponad połowa populacji; według UNICEF co 10 minut umiera dziecko. Konflikt tlił się na poziomie lokalnym, aż w marcu 2015 r. jedną ze stron wsparła Arabia Saudyjska. Ta interwencja jest autorskim pomysłem księcia Mohammada bin Salmana, saudyjskiego następcy tronu i prawdopodobnego zleceniodawcy zabójstwa Chaszogiego, saudyjskiego dziennikarza, który zginął w saudyjskim konsulacie w Stambule. Amerykańskie wezwanie do zaprzestania walk w Jemenie może być więc konsekwencją układu, który wymusili na prezydencie USA republikanie i kilka zachodnich rządów – oskarżany o zbrodnie bin Salman będzie mógł pozostać u władzy w zamian za zakończenie interwencji w Jemenie. To byłby pośmiertny triumf Chaszogiego, wielkiego krytyka tej wojny.

Polityka 45.2018 (3185) z dnia 06.11.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Życie za śmierć"
Reklama