Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Odchodzi AM, niech żyje AKK!

Solidna administratorka zastąpi Angelę Merkel

Wygląda na to, że po Merkel Niemcy wolą solidną administratorkę, a nie rwącego się do kariery młodzika czy obrażalskiego spryciarza. Stąd sukces Annegret Kramp-Karrenbauer.

Jak dotąd końcówka „ery Merkel” przebiega zgodnie z planem żelaznej kanclerz. Po mizernie w 2017 r. wygranych wyborach do Bundestagu, po żałosnych korowodach ze sformowaniem rządu, nieustających sporach we własnym obozie i słabych wynikach chadecji w serii tegorocznych wyborów do Landtagów Angela Merkel – po 18 latach przewodniczenia CDU – zapowiedziała, że nie będzie po raz kolejny kandydować na to stanowisko. Po czym wewnątrzpartyjna kampania wyborcza stała się widowiskiem ogólnokrajowym.

Trójka kandydatów objechała organizacje partyjne w całym kraju, występując ponadto niczym zespół rockowy, jak powiedział jeden z nich, na sześciu wielkich konferencjach regionalnych.

Najwięcej oklasków zbierał 63-letni Friedrich Merz – świetny mówca, nadzieja konserwatywnego skrzydła CDU, kiedyś szef klubu parlamentarnego CDU w Bundestagu i członek „klubu andyjskiego” – sitwy zawartej w latach 70. przez ambitnych młodych chadeków, którzy przyrzekli się wspierać i po Helmucie Kohlu dojść do władzy. Nie doszli, bo nie mieli ikry. Merkel, enerdowska „dziewczynka Kohla”, tę ikrę miała i ograła „andyjczyków”. Merz się obraził. W 2002 r. odszedł z polityki i zaczął zarabiać miliony w sektorze finansowym. Był nadzieją nie tylko kolegów z Niemiec zachodnich, ale też tych konserwatystów w CDU, którzy uważają, że partia powinna zerwać z centrowo-socjalnym kursem Merkel i odzyskać tych wyborców, którzy odpłynęli do Alternatywy dla Niemiec. Dlatego Merz zapowiadał „przepołowienie AfD” i miał jawne poparcie wpływowego Wolfganga Schäuble.

Z doskonałym przyjęciem na konferencjach partyjnych spotykał się także 38-letni Jens Spahn za to, że miał odwagę jako jeden z pierwszych w CDU otwarcie zaatakować politykę Merkel wobec uchodźców.

Polityka 50.2018 (3190) z dnia 11.12.2018; Komentarze; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Odchodzi AM, niech żyje AKK!"
Reklama