Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Kobieca armia

Armią Słowenii kieruje pani generał

Generał Alenka Ermenc dowodzi siłami zbrojnymi Słowenii. Generał Alenka Ermenc dowodzi siłami zbrojnymi Słowenii. Darko Bandic/AP / EAST NEWS

Gdzie kobiety są chętniej widziane w wojsku, w Słowenii czy w Finlandii? Odpowiedź wcale nie jest oczywista.

Słowenia ma nowego dowódcę sił zbrojnych, 55-letnią panią generał Alenkę Ermenc, jedyną w NATO. Prezydent Borut Pahor powierzył jej misję, z którą dwaj jej poprzednicy nie dali sobie rady. Słoweńska brygada w siłach NATO oblała test gotowości bojowej, a armii przydarzyło się kilka niemiłych wydarzeń. Poza głośną bójką, kradzież amunicji spod hotelu w Lipsku, przeznaczonej dla słoweńskiej misji w Mali, oraz odnotowane w mediach społecznościowych rozpadające się buty słoweńskich żołnierzy na niedawnych manewrach NATO w Norwegii, klejone srebrną taśmą samoprzylepną. Gen. Ermenc, która dostała za zadanie „szybkie przywrócenie sprawności armii”, trafiła do wojska w 1991 r., kiedy rozpadała się Jugosławia, odbyła studia w londyńskim Royal College of Defence Studies, a generałem majorem została nie dalej jak trzy tygodnie temu. Ma pod sobą 7,5 tys. żołnierzy, włączając aktywnych rezerwistów.

W armiach 29 państw NATO kobiety stanowią 10,9 proc. O mały włos zabrakłoby ich w stowarzyszonej z Paktem Północnoatlantyckim Finlandii. Otóż minister obrony Jussi Niinisto zaproponował niedawno, aby w ramach oszczędności zawiesić służbę wojskową kobiet. W przeciwieństwie do męskiej, obejmującej wszystkich 18-latków (choć można ją odbyć w instytucjach cywilnych), kobiety zgłaszają się do niej – od 1995 r. – na ochotnika. W tym roku rekordowe 1,5 tys. dziewcząt, które na tle kolegów wyróżniają się niezwykłą motywacją. Zapowiedzi ministra wywołały burzę, wyraźnie nie wstrzelił się w epokę i nastroje, więc się szybko wycofał, ogłaszając, że „sam się ze sobą nie zgadza”. Tę formułę ratunkową warto podpowiedzieć wielu innym politykom.

Polityka 50.2018 (3190) z dnia 11.12.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 13
Oryginalny tytuł tekstu: "Kobieca armia"
Reklama