Świat

Kobieca armia

Armią Słowenii kieruje pani generał

Generał Alenka Ermenc dowodzi siłami zbrojnymi Słowenii. Generał Alenka Ermenc dowodzi siłami zbrojnymi Słowenii. Darko Bandic/AP / EAST NEWS

Gdzie kobiety są chętniej widziane w wojsku, w Słowenii czy w Finlandii? Odpowiedź wcale nie jest oczywista.

Słowenia ma nowego dowódcę sił zbrojnych, 55-letnią panią generał Alenkę Ermenc, jedyną w NATO. Prezydent Borut Pahor powierzył jej misję, z którą dwaj jej poprzednicy nie dali sobie rady. Słoweńska brygada w siłach NATO oblała test gotowości bojowej, a armii przydarzyło się kilka niemiłych wydarzeń. Poza głośną bójką, kradzież amunicji spod hotelu w Lipsku, przeznaczonej dla słoweńskiej misji w Mali, oraz odnotowane w mediach społecznościowych rozpadające się buty słoweńskich żołnierzy na niedawnych manewrach NATO w Norwegii, klejone srebrną taśmą samoprzylepną.

Polityka 50.2018 (3190) z dnia 11.12.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 13
Oryginalny tytuł tekstu: "Kobieca armia"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Doktorat prezesa Jarosława Kaczyńskiego

Po ponad 30 latach od publicznej obrony znów dostępna jest praca doktorska Jarosława Kaczyńskiego. Poszukiwano jej od lat, spekulując nawet, czy aby taka na pewno powstała, bądź czy nie zawiera treści mało dziś politycznie poprawnych.

Marek Henzler
25.06.2007