Świat

Syria, Jemen – dwie czarne dziury

Amerykanie na razie zostają na Bliskim Wschodzie

W ogarniętym wojną Jemenie głoduje 20 mln ludzi. W ogarniętym wojną Jemenie głoduje 20 mln ludzi. Andrew Renneisen / Getty Images

Bliski Wschód bez Amerykanów? Nie tak szybko. Grudniowa decyzja Donalda Trumpa o wycofaniu żołnierzy z Syrii zrobiła dużo zamieszania. Ale chodzi tu zaledwie o 2 tys. Amerykanów – w regionie jest ich wciąż ponad 40 tys. Ameryka, wbrew pozorom, nie traci jednak Syrii. Bo po pierwsze, nigdy jej nie miała. Po drugie, bo nie ma za bardzo co tracić. Dziś kontrola nad tym w zasadzie nieistniejącym już państwem nie daje wielu korzyści. Chyba że trzymać się tezy o blokowaniu irańskich wpływów, a to miała być podstawa polityki obecnej administracji wobec regionu.

Polityka 1.2019 (3192) z dnia 01.01.2019; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Syria, Jemen – dwie czarne dziury"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021