Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Mięso do lamusa

Rok 2019 będzie należał do wegan i wegetarian

Mamy rok wegan. Mamy rok wegan. NordWood Themes / Unsplash
Napoleon Bonaparte, gdyby żył, obchodziłby 250. urodziny.Fine Art Images/Heritage Images/Getty Images Napoleon Bonaparte, gdyby żył, obchodziłby 250. urodziny.

Mamy rok wegan, tablicy Mendelejewa i pięćdziesięciolatka Kermita.

Wodorosty, jadalne kwiaty oraz seitan, który jest substytutem mięsa, coraz częściej goszczą na stołach Europejczyków. Mięso odchodzi do lamusa i, jak przewiduje Uber Eats FoodCast, rok 2019 będzie należał do wegan i wegetarian. ONZ ogłosiła go Międzynarodowym Rokiem Języków Rdzennych oraz Międzynarodowym Rokiem Układu Pierwiastków Chemicznych, czyli znanej wszystkim tablicy Mendelejewa. Oprócz tego dla jednej trzeciej ludności świata będzie to rok wyborczy, a do urn pójdą m.in. Hindusi, Indonezyjczycy i Nigeryjczycy. Połowa świata w 2019 r. będzie online, a liczba smartfonów w Europie przekroczy liczbę mieszkańców. Waluta euro (jak ten czas szybko leci!) kończy dwadzieścia lat, a Facebook, który ułatwił kontakty, ale i nieźle w życiu ludziom namieszał, już piętnaście. Wielka Brytania, po 46 latach w klubie, wyjdzie z Unii (choć to nie do końca pewne), a japońskiego cesarza Akihito po 30 latach zastąpi – to pewnik – jego najstarszy syn Naruhito. W maju zmieni się skład Parlamentu Europejskiego, a swoje stanowiska oddadzą szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oraz Mario Draghi, który od 2011 r. był prezesem Europejskiego Banku Centralnego.

Z okrągłych rocznic: 50 lat temu Neil Armstrong postawił stopę na Księżycu, a na ekranach telewizorów zadebiutował „Muppet Show” i ciągle kultowa radziecka dobranocka „Wilk i zając”. 100 lat temu powstała organizacja Save the Children, a pomiędzy Londynem a Paryżem uruchomiono regularne loty. Napoleon Bonaparte, gdyby żył, obchodziłby 250. urodziny. Mija też 500 lat od przybycia Hernána Cortésa do Meksyku i od śmierci wielkiego Leonarda da Vinci.

Polityka 1.2019 (3192) z dnia 01.01.2019; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Mięso do lamusa"
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Fotoreportaże

Świat kolekcjonerów zabawek. Ludzie bez pasji ich nie zrozumieją

Świat kolekcjonerów zabawek niewiele ma wspólnego z zabawami.

Juliusz Ćwieluch
28.01.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną