Świat

Mięso do lamusa

Rok 2019 będzie należał do wegan i wegetarian

Mamy rok wegan. Mamy rok wegan. NordWood Themes / Unsplash
Napoleon Bonaparte, gdyby żył, obchodziłby 250. urodziny.Fine Art Images/Heritage Images/Getty Images Napoleon Bonaparte, gdyby żył, obchodziłby 250. urodziny.

Mamy rok wegan, tablicy Mendelejewa i pięćdziesięciolatka Kermita.

Wodorosty, jadalne kwiaty oraz seitan, który jest substytutem mięsa, coraz częściej goszczą na stołach Europejczyków. Mięso odchodzi do lamusa i, jak przewiduje Uber Eats FoodCast, rok 2019 będzie należał do wegan i wegetarian. ONZ ogłosiła go Międzynarodowym Rokiem Języków Rdzennych oraz Międzynarodowym Rokiem Układu Pierwiastków Chemicznych, czyli znanej wszystkim tablicy Mendelejewa. Oprócz tego dla jednej trzeciej ludności świata będzie to rok wyborczy, a do urn pójdą m.in. Hindusi, Indonezyjczycy i Nigeryjczycy. Połowa świata w 2019 r. będzie online, a liczba smartfonów w Europie przekroczy liczbę mieszkańców. Waluta euro (jak ten czas szybko leci!) kończy dwadzieścia lat, a Facebook, który ułatwił kontakty, ale i nieźle w życiu ludziom namieszał, już piętnaście. Wielka Brytania, po 46 latach w klubie, wyjdzie z Unii (choć to nie do końca pewne), a japońskiego cesarza Akihito po 30 latach zastąpi – to pewnik – jego najstarszy syn Naruhito. W maju zmieni się skład Parlamentu Europejskiego, a swoje stanowiska oddadzą szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oraz Mario Draghi, który od 2011 r. był prezesem Europejskiego Banku Centralnego.

Z okrągłych rocznic: 50 lat temu Neil Armstrong postawił stopę na Księżycu, a na ekranach telewizorów zadebiutował „Muppet Show” i ciągle kultowa radziecka dobranocka „Wilk i zając”. 100 lat temu powstała organizacja Save the Children, a pomiędzy Londynem a Paryżem uruchomiono regularne loty. Napoleon Bonaparte, gdyby żył, obchodziłby 250. urodziny. Mija też 500 lat od przybycia Hernána Cortésa do Meksyku i od śmierci wielkiego Leonarda da Vinci.

Polityka 1.2019 (3192) z dnia 01.01.2019; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Mięso do lamusa"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną