Świat

Pirat z Karaibów

Wenezuela w coraz większym chaosie

W ciągu dwóch ostatnich lat Nicolás Maduro zdołał sobie całkowicie podporządkować władzę sądowniczą. W ciągu dwóch ostatnich lat Nicolás Maduro zdołał sobie całkowicie podporządkować władzę sądowniczą. Yuri Cortez/AFP / EAST NEWS

Przewodniczący wenezuelskiego parlamentu Juan Guaidó został w piątek zatrzymany przez tajną policję po tym, jak na zwołanym w centrum Caracas wiecu oświadczył, że Zgromadzenie Narodowe przekazało mu władzę w kraju do czasu przeprowadzenia nowych wyborów. Choć polityka zwolniono jeszcze tego samego dnia, jego przypadek pokazuje, w jakiej sytuacji znajduje się dziś ten kraj. Dzień wcześniej zaprzysiężony na drugą kadencję został bowiem Nicolás Maduro. Opozycja uważa, że bezprawnie, bo przed majowymi wyborami jego rząd pozbawił praw wyborczych lub wtrącił do więzienia głównych kontrkandydatów.

Polityka 3.2019 (3194) z dnia 15.01.2019; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Pirat z Karaibów"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Wpływowi znajomi prezydenta Dudy

Tylko nieliczni krakowscy znajomi i koledzy Andrzeja Dudy nie odwrócili się od niego. Została garstka. Ale za to wpływowa.

Anna Dąbrowska
09.07.2020