Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Zmienniczka

Annegret Kramp-Karrenbauer, przyszła kanclerz Niemiec?

Za granicą to wciąż Merkel jest twarzą Niemiec, tymczasem w Berlinie trwa już  polityczna walka o sukcesję. Za granicą to wciąż Merkel jest twarzą Niemiec, tymczasem w Berlinie trwa już polityczna walka o sukcesję. Thomas Lohnes / Getty Images
Konserwatywne wartości łączy z lewicową wrażliwością społeczną. Annegret Kramp-Karrenbauer zastąpiła już Angelę Merkel na stanowisku szefowej niemieckich chadeków. I to pewnie nie koniec.
Przy wszystkich podobieństwach Annegret Kramp-Karrenbauer nie jest kopią pani kanclerz.Rainer Jensen/DPA/PAP Przy wszystkich podobieństwach Annegret Kramp-Karrenbauer nie jest kopią pani kanclerz.

Amerykański magazyn „Forbes” nie ma wątpliwości. Najpotężniejszą kobietą na świecie jest ciągle Angela Merkel. Zaszczytny tytuł niemiecka kanclerz dzierży nieprzerwanie od ośmiu lat. Ostatni ranking „Forbesa” pochodzi jednak z 4 grudnia. Trzy dni później Merkel musi oddać część władzy. Nową szefową Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) – głównej siły politycznej kraju – zostaje 56-letnia Annegret Kramp-Karrenbauer, znana także pod swymi inicjałami AKK.

Za granicą to wciąż Merkel jest twarzą Niemiec. W Berlinie trwa już tymczasem polityczna walka o sukcesję. Nowa przewodnicząca chadeków ma dziś w tej grze najlepsze karty. – Działacze CDU i CSU powszechnie liczą się z tym, że Kramp-Karrenbauer będzie następną chadecką kandydatką na kanclerza – potwierdza Eva Quadbeck, dziennikarka „Rheinische Post”, współautorka (wraz z Kristiną Dunz) książki „Ich kann, ich will und ich werde. Annegret Kramp-Karrenbauer, die CDU und die Macht” (Mogę, chcę i będę. Annegret Kramp-Karrenbauer, CDU i władza).

W sondażu „Deutschlandtrend” telewizji ARD Kramp-Karrenbauer jest druga, ustępując tylko Merkel. Trzecie miejsce zajmuje w najnowszym Barometrze Politycznym telewizji ZDF. Tu nieznacznie lepiej wypadają pani kanclerz i przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schäuble. O ile jednak Merkel i Schäuble zbliżają się do końca politycznej kariery, o tyle AKK wciąż ma szansę zajść wyżej.

Partię obejmuje w trudnym momencie. Z ostatnich wyborów do Bundestagu – we wrześniu 2017 r. – CDU znów wprawdzie wyszła zwycięsko, ale zdobyła mniej niż 27 proc. głosów, a wespół z siostrzaną bawarską CSU – niespełna 33 proc. W historii Republiki Federalnej chadecy tylko raz wypadli gorzej: w 1949 r.

Polityka 6.2019 (3197) z dnia 05.02.2019; Świat; s. 47
Oryginalny tytuł tekstu: "Zmienniczka"

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama