Świat

Kościół zdradzony

Spór o katolików w Chinach

Katedra św. Józefa w Shantou. Siedziba diecezji rzymskich katolików w Chinach. Katedra św. Józefa w Shantou. Siedziba diecezji rzymskich katolików w Chinach. kc1446 / Wikipedia

Mimo niedawnego porozumienia Watykan-Pekin nie udaje się rozwiązać problemu tak zwanego Kościoła podziemnego. Chodzi o katolików, księży i biskupów uznających w sprawach wiary zwierzchnictwo papieskiego Rzymu, a nie kontrolowanego przez chińskich komunistów stowarzyszenia katolików „patriotów”. To ono, w niezgodzie z prawem kościelnym, mianuje biskupów lojalnych wobec Pekinu. „Podziemnym” służą z kolei biskupi mianowani przez papieża. Watykan chce, by chińscy katolicy mieli biskupów, na których zgadzają się i Rzym, i Pekin.

Polityka 6.2019 (3197) z dnia 05.02.2019; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Kościół zdradzony"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Niemiłosierni Polacy

Dlaczego Polakom tak trudno przychodzi współczuć i pomagać słabszym, zwłaszcza bezdomnym i uchodźcom wojennym.

Ryszarda Socha
27.08.2019