Świat

Trzy kolory i żółty

Francja: obywatele mają dość

Nawet wśród „żółtych kamizelek” niektórzy protestują przeciw aktom przemocy (w tle pałac w Wersalu). Nawet wśród „żółtych kamizelek” niektórzy protestują przeciw aktom przemocy (w tle pałac w Wersalu). Michel Stoupak/NurPhoto / Getty Images
Wielu znużonych Francuzów zastanawia się dziś, o co tym „żółtym kamizelkom” jeszcze chodzi. I jakie znaczenie dla tego ulicznego buntu mają Żydzi.
Demonstracja w Belford. 1 grudnia 2018 r.Thomas Bresson/Wikipedia Demonstracja w Belford. 1 grudnia 2018 r.

Żółte kamizelki? Frédéric lekceważąco macha ręką. – To tylko 1 proc. dorosłej ludności. Jest właścicielem obleganej restauracji opodal Barcelonette w Alpach Południowych. Wieczorami narciarze zaglądają do niej na kolację, omijając wielki hotel, gdzie jadłodajnia podupada. Podupada, gdyż źle płaci młodym ludziom okresowo zatrudnianym w obsłudze hotelowej. To właśnie modelowi zwolennicy „żółtych kamizelek”.

A Frédéric płaci dobrze. Ma ciągle tę samą obsługę i podkreśla – tak jak dawniej prezydent Emmanuel Macron – że kto we Francji ciężko pracuje, daje sobie radę.

Polityka 10.2019 (3201) z dnia 05.03.2019; Świat; s. 47
Oryginalny tytuł tekstu: "Trzy kolory i żółty"

Czytaj także

Ja My Oni

Uroda przynosi w życiu profity. Ale nie jest źródłem szczęścia

Już trzymiesięczne niemowlęta przyglądają się ładnym twarzom istotnie dłużej niż nieładnym. I niezależnie od wieku, płci i rasy pochylającej się nad nimi osoby.

Grzegorz Gustaw
26.11.2019