Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Drogi Krym

Rosyjskie inwestycje na Krymie

Most na Cieśninie Kerczeńskiej. Most na Cieśninie Kerczeńskiej. Vitaly Timkiv / Tass

Piątą rocznicę aneksji i włączenia Krymu do Rosji uświetnił wizytą na półwyspie Władimir Putin, dziękując mieszkańcom za zachowanie, nawet pod ukraińskim butem, „miłości do Rosji w sercach”. Symbolem jedności jest 19-kilometrowy most przez Cieśninę Kerczeńską, łączący region krasnodarski z Kerczem, zbudowany, gdy Kijów odmówił okupantom udostępnienia drogi lądowej. Kosztował 3,3 mld euro, a wraz z autostradą łączącą półwysep z Moskwą – ponad 6 mld euro. Prezentów jest więcej, Moskwa była zmuszona wybudować elektrownie w Symferopolu i Sewastopolu, gdy Kijów zażądał zapłaty za dostawy energii. Otwierając je przy okazji rocznicy, Putin podkreślił, że symbolizują niezależność półwyspu. Otworzył też dwie bazy wojskowe, pozwalające zwiększyć kontrolę Rosji nad Morzem Czarnym i regionem.

Kreml wpompował dotychczas w półwysep ponad 13,5 mld euro, to blisko 70 proc. krymskiego budżetu, 21 proc. całej pomocy dla regionów. Pieniądze mają zapewnić dobry nastrój oraz poparcie mieszkańców. I zapewniają: w Symferopolu witano prezydenta z entuzjazmem.

Mniej entuzjazmu budzi natomiast aneksja w samej Rosji, gdzie obywatele dostrzegli, że kraj zbyt wiele wydaje. Zadowolenie z aneksji wyraża dziś 29 proc., a poparcie dla prezydenta spadło do 33 proc.

Zachód stoi murem za Kijowem, podkreśla poparcie dla integralności terytorium Ukrainy, potępia niezgodną z prawem międzynarodowym aneksję oraz prześladowania krymskich Tatarów i Ukraińców. Ameryka, Kanada i Unia Europejska zwiększają sankcje wobec Moskwy. Obecność wojsk rosyjskich na Krymie potępia ONZ. Jednak Putin nie zamierza rozmawiać o zwrocie półwyspu Ukrainie, bo Krym należy do Rosji na wieki. A rosyjska Duma zamierza policzyć straty, jakie poniósł region, będąc terytorium Ukrainy, i domagać się rekompensaty od Kijowa.

Polityka 13.2019 (3204) z dnia 26.03.2019; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Drogi Krym"
Reklama