Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Kto po May? I po co?

Kto będzie premierem Wielkiej Brytanii?

Od lewej: Michael Gove, Dominic Raab, Jeremy Hunt, Sajid Javid, Andrea Leadsom i Boris Johnson staną do walki o fotel lidera rządzących konserwatystów. Od lewej: Michael Gove, Dominic Raab, Jeremy Hunt, Sajid Javid, Andrea Leadsom i Boris Johnson staną do walki o fotel lidera rządzących konserwatystów. STF/AFP / EAST NEWS

Niezbyt po angielsku, bo ze łzami w oczach, premier Theresa May oznajmiła, że 7 czerwca ustąpi z funkcji lidera rządzących konserwatystów, a zatem i z funkcji pełnoprawnego szefa rządu Wielkiej Brytanii. Mimo trzech podejść nie zdołała uzyskać aprobaty dla wynegocjowanej z Unią Europejską przez jej ekipę umowy rozwodowej, a parlament odrzucił także rozwód bez umowy. W lipcu partia wyłoni w głosowaniu nowego lidera. Na jej następcę bukmacherzy i komentatorzy typują „BoJo”. To przydomek byłego mera Londynu i szefa dyplomacji Borisa Johnsona. Ten zdeklarowany krytyk linii May w sprawie brexitu jest popierany przez partyjne doły, bo ma charyzmę i lubianą na Wyspach ekscentryczną wyrazistość. Ale ma też w partii rywali. Wiadomo już, że w szranki staną Michael Gove, Jeremy Hunt (dziś szef dyplomacji), Dominic Raab (były minister ds. brexitu), a może i Andrea Leadsom, b. szefowa torysów w parlamencie, która rzuciła rękawicę Theresie May, gdy ustąpił premier David Cameron, polityczny ojciec brexitu. Ostatecznie wycofała się, torując May drogę do władzy.

Ktokolwiek wygra w lipcu, musi się zmierzyć z tym samym wyzwaniem, jakiemu nie podołała May. Unia Europejska wyraziła szacunek za jej starania, ale powtarza, że nie ma powrotu do negocjacji rozwodowych. Gotuje się też w polityce krajowej. Laburzystowska opozycja gra na wybory, Szkocja na powtórkę referendum niepodległościowego, jeśli następca May doprowadzi do rozwodu bez umowy. Grupa konserwatystów już ostrzegała, że w takiej sytuacji poprze wniosek opozycji o wotum nieufności wobec nowego premiera. Jeśliby przeszedł, królowa powierzy misję sformowania rządu Corbynowi. Jeśli mu się nie uda, ogłoszone zostaną wybory parlamentarne, które torysi mogą przegrać. „God save the Queen’’.

Polityka 22.2019 (3212) z dnia 28.05.2019; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Kto po May? I po co?"
Reklama