Świat

Niezrzeszony

LITWA: Prezydent bez przynależności

Gitanas Nausėda z żoną świętują jego zwycięstwo. Gitanas Nausėda z żoną świętują jego zwycięstwo. Alfredas Pliadis/Xinhua News / EAST NEWS
Gitanas Nausėda został nowym prezydentem Litwy, bo spełnia podstawowy – choć nieformalny – warunek: jest politycznym kawalerem.
Gitanas NausėdaMartynas16/Wikipedia Gitanas Nausėda

Bankowiec z telewizji – tak jeszcze do niedawna nowego prezydenta kojarzyli Litwini. Posturą i zachowawczością przypomina postacie, w które wciela się Colin Firth. Erudyta, znawca sztuki, bywalec salonów, kolekcjoner antycznych książek. Żeby ocieplić swój wizerunek, na początku roku usiadł za fortepianem i nagrał przeróbkę „What a Wonderful World” (prawie jak Putin). Przy okazji okazało się, że ma całkiem dobry głos.

54-letni Gitanas Nausėda jest ekonomistą i wykładowcą akademickim.

Polityka 23.2019 (3213) z dnia 04.06.2019; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Niezrzeszony"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021