Świat

Kraj-rozterka

MOŁDAWIA: Polityczny thriller

Igor Dodon Igor Dodon Daniel Mihailescu/AFP / EAST NEWS
Ucieczka nieformalnego władcy kraju, dwa rządy i amerykańsko-rosyjska interwencja – to był najdziwniejszy tydzień w historii Mołdawii.
Lech Mazurczyk/Polityka

Na końcu Europy doszło w ostatnich tygodniach do wydarzeń godnych hollywoodzkiego dreszczowca: dyktator małej bananowej republiki traci nagle władzę i ucieka w popłochu w nieznanym kierunku, a rządy obejmuje egzotyczna koalicja jego przeciwników, popierana przez umęczoną ludność i wspierana przez zagraniczne mocarstwa.

To państwo to Mołdawia, postsowiecka republika na rumuńskim pograniczu Unii Europejskiej, kraj o powierzchni 10 razy mniejszej od Polski. I o jeszcze mniejszej liczbie ludności, bo setki tysięcy spośród 4 mln jego oryginalnych obywateli mieszkają w separatystycznej Republice Naddniestrzańskiej (jawnie prorosyjskiej, utworzonej w 1990 r.

Polityka 26.2019 (3216) z dnia 25.06.2019; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Kraj-rozterka"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Do jakiej klasy społecznej należysz?

Podział na klasy tworzy coraz trudniej porozumiewające się światy, oddzielone od siebie niczym zamknięte osiedla. Przemianami społecznymi w Polsce rządzi reguła św. Mateusza, głosząca, że bogatym będzie dodane.

Edwin Bendyk
23.04.2013