Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Kraj-rozterka

MOŁDAWIA: Polityczny thriller

Igor Dodon Igor Dodon Daniel Mihailescu/AFP / EAST NEWS
Ucieczka nieformalnego władcy kraju, dwa rządy i amerykańsko-rosyjska interwencja – to był najdziwniejszy tydzień w historii Mołdawii.
Lech Mazurczyk/Polityka

Na końcu Europy doszło w ostatnich tygodniach do wydarzeń godnych hollywoodzkiego dreszczowca: dyktator małej bananowej republiki traci nagle władzę i ucieka w popłochu w nieznanym kierunku, a rządy obejmuje egzotyczna koalicja jego przeciwników, popierana przez umęczoną ludność i wspierana przez zagraniczne mocarstwa.

To państwo to Mołdawia, postsowiecka republika na rumuńskim pograniczu Unii Europejskiej, kraj o powierzchni 10 razy mniejszej od Polski. I o jeszcze mniejszej liczbie ludności, bo setki tysięcy spośród 4 mln jego oryginalnych obywateli mieszkają w separatystycznej Republice Naddniestrzańskiej (jawnie prorosyjskiej, utworzonej w 1990 r.

Polityka 26.2019 (3216) z dnia 25.06.2019; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Kraj-rozterka"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022