Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Otrzeźwianie narodu

LITWA: Kraj bez alkoholu?

Naisiai, wieś abstynentów, gdzie odbywa się jeden z największych litewskich festiwali, podczas którego obowiązuje całkowita prohibicja. Naisiai, wieś abstynentów, gdzie odbywa się jeden z największych litewskich festiwali, podczas którego obowiązuje całkowita prohibicja. Facebook
Ramūnas Karbauskis, litewski Kaczyński, wyśnił sobie kraj wolny od alkoholu. I teraz coraz więcej jego rodaków musi żyć w tym śnie.
Ramūnas KarbauskisFacebook Ramūnas Karbauskis

Niecałe 20 km od Góry Krzyży w Szawlach, miejsca kultu katolików, jest litewska wieś idealna Naisiai. Wśród około pół tysiąca mieszkańców nie ma alkoholików. A na odbywającym się każdego roku festiwalu rodzinnym, gdzie bawi się kilkadziesiąt tysięcy osób z całej Litwy, obowiązuje całkowita prohibicja.

W czasach radzieckich wieś była wzorowym kołchozem, którym zarządzał dyrektor i deputowany sowieckiej Rady Najwyższej Česlovas Karbauskis. Śladami ojca poszedł syn Ramūnas. Już jako student pierwszego roku powołał do życia Agrocentras, przekształcając kołchoz w największą spółkę rolniczą w kraju.

Polityka 30.2019 (3220) z dnia 23.07.2019; Świat; s. 47
Oryginalny tytuł tekstu: "Otrzeźwianie narodu"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022