Świat

Otrzeźwianie narodu

LITWA: Kraj bez alkoholu?

Naisiai, wieś abstynentów, gdzie odbywa się jeden z największych litewskich festiwali, podczas którego obowiązuje całkowita prohibicja. Naisiai, wieś abstynentów, gdzie odbywa się jeden z największych litewskich festiwali, podczas którego obowiązuje całkowita prohibicja. Facebook
Ramūnas Karbauskis, litewski Kaczyński, wyśnił sobie kraj wolny od alkoholu. I teraz coraz więcej jego rodaków musi żyć w tym śnie.
Ramūnas KarbauskisFacebook Ramūnas Karbauskis

Niecałe 20 km od Góry Krzyży w Szawlach, miejsca kultu katolików, jest litewska wieś idealna Naisiai. Wśród około pół tysiąca mieszkańców nie ma alkoholików. A na odbywającym się każdego roku festiwalu rodzinnym, gdzie bawi się kilkadziesiąt tysięcy osób z całej Litwy, obowiązuje całkowita prohibicja.

W czasach radzieckich wieś była wzorowym kołchozem, którym zarządzał dyrektor i deputowany sowieckiej Rady Najwyższej Česlovas Karbauskis. Śladami ojca poszedł syn Ramūnas. Już jako student pierwszego roku powołał do życia Agrocentras, przekształcając kołchoz w największą spółkę rolniczą w kraju.

Czytaj także

Ja My Oni

Czy internet pomaga w zakochaniu się i utrzymaniu związku?

Czy sieć ułatwia ludziom miłość?

Aleksandra Żelazińska
09.02.2016