Świat

Błogosławiony, który nie słucha haseł

NIKARAGUA: Ksiądz z przeszłością

Ernesto Cardenal Ernesto Cardenal Ulrich Baumgarten / Getty Images
Ernesto Cardenal, ksiądz, poeta i były rewolucjonista, suspendowany przez papieża Wojtyłę, surowo krytykuje dawnego towarzysza walki Daniela Ortegę, prezydenta autokratę. I znów może odprawiać msze.
W lutym papież Franciszek anulował suspensę nałożoną na księdza Cardenala przez Jana Pawła II.Roman Bonnefoy/Wikipedia W lutym papież Franciszek anulował suspensę nałożoną na księdza Cardenala przez Jana Pawła II.

Chcemy, żeby Ortega ustąpił – mówił kilka miesięcy temu, gdy spytano go o panujący w Nikaragui reżim, prześladujący przeciwników politycznych. W ostatnich tygodniach delegacja zwolnionych więźniów, na czele ze słynną działaczką praw człowieka Bianką Jagger, złożyła doniesienie o represjach rządu Ortegi przed zgromadzeniem ogólnym Organizacji Państw Amerykańskich. Smutny wstęp do świętowania 40. rocznicy zwycięstwa sandinistów nad dyktaturą Anastasia Somozy. Kolejna rewolucja zatoczyła koło.

Polityka 31.2019 (3221) z dnia 30.07.2019; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Błogosławiony, który nie słucha haseł"

Czytaj także

Społeczeństwo

Wojna państwa Marcinkiewiczów

Historia Izabeli i Kazimierza Marcinkiewiczów toczy się jak wieloodcinkowy serial. Ale to, co długo było celebrycką, plotkarską farsą, w najnowszych odsłonach nabiera cech greckiej tragedii. Spór byłego premiera z byłą żoną to przypadek rozwodu publicznego, z wykorzystaniem mediów oraz nowych instytucji prawnych.

Martyna Bunda
06.08.2019