Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Błogosławiony, który nie słucha haseł

NIKARAGUA: Ksiądz z przeszłością

Ernesto Cardenal Ernesto Cardenal Ulrich Baumgarten / Getty Images
Ernesto Cardenal, ksiądz, poeta i były rewolucjonista, suspendowany przez papieża Wojtyłę, surowo krytykuje dawnego towarzysza walki Daniela Ortegę, prezydenta autokratę. I znów może odprawiać msze.
W lutym papież Franciszek anulował suspensę nałożoną na księdza Cardenala przez Jana Pawła II.Roman Bonnefoy/Wikipedia W lutym papież Franciszek anulował suspensę nałożoną na księdza Cardenala przez Jana Pawła II.

Chcemy, żeby Ortega ustąpił – mówił kilka miesięcy temu, gdy spytano go o panujący w Nikaragui reżim, prześladujący przeciwników politycznych. W ostatnich tygodniach delegacja zwolnionych więźniów, na czele ze słynną działaczką praw człowieka Bianką Jagger, złożyła doniesienie o represjach rządu Ortegi przed zgromadzeniem ogólnym Organizacji Państw Amerykańskich. Smutny wstęp do świętowania 40. rocznicy zwycięstwa sandinistów nad dyktaturą Anastasia Somozy. Kolejna rewolucja zatoczyła koło.

Polityka 31.2019 (3221) z dnia 30.07.2019; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Błogosławiony, który nie słucha haseł"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022