Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Smutna lista coraz dłuższa

Czerwona księga – czyli lista zagrożonych gatunków

Raport ONZ mówi o tym, że nasza działalność, od rolnictwa po ocieplenie klimatu, stawia pod znakiem zapytania przyszłość miliona z ok. 8,7 mln gatunków żyjących na Ziemi. Raport ONZ mówi o tym, że nasza działalność, od rolnictwa po ocieplenie klimatu, stawia pod znakiem zapytania przyszłość miliona z ok. 8,7 mln gatunków żyjących na Ziemi. Michał Dyjuk / Forum

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody zaktualizowała tzw. czerwoną księgę. Globalna lista zagrożonych gatunków roślin, zwierząt, grzybów itd. ma już ponad 100 tys. pozycji, jedna czwarta gatunków z tej listy bliska jest wyginięcia. Masowe wymieranie organizmów żywych stało się jednym ze znaków naszych czasów, to efekt intensywności, z jaką ludzkość korzysta z zasobów naturalnych. Gatunki dopisane w ostatniej aktualizacji mają się gorzej ze względu na przełowienie w oceanach i w wodach śródlądowych, masowe polowania oraz utratę siedlisk, zwłaszcza lasów.

Niekorzystny trend dotyka państw niezależnie od ich zamożności, np. fatalnie radzi sobie połowa endemicznych (występujące tylko tam) ryb słodkowodnych w Japonii i jedna trzecia w Meksyku, rujnująco działa na nie głównie zanieczyszczenie i stawianie zapór. Do listy dopisano nawet pewnego głębokomorskiego ślimaka, żyjącego w kominach wulkanicznych na głębokości ok. 3 km, którego może wykończyć eksploatacja kopalin w głębinach.

A może być znacznie gorzej. Alarmująco brzmią przewidywania z raportu ONZ mówiące o tym, że nasza działalność, od rolnictwa po ocieplenie klimatu, stawia pod znakiem zapytania przyszłość miliona z ok. 8,7 mln gatunków żyjących na Ziemi. Nauka opisała dopiero 1,3 mln z nich. Biolodzy spierają się więc, czy ów zagrożony milion nie jest liczbą przesadzoną, ale pewne jest, że sporo gatunków naukowcy przegapią i nawet nie zdążą opisać.

Polityka 35.2019 (3225) z dnia 27.08.2019; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Smutna lista coraz dłuższa"
Reklama