Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

99 procent kosmitów

CHILE: Zbuntowani antysystemowcy

Santiago de Chile. Santiago de Chile. Marcelo Hernandez / Getty Images
Chilijczykom nie chodzi o 30 peso podwyżki na bilety do metra, ale o 30 lat niesprawiedliwości. Dlatego wyszli na ulice w największych historycznie protestach.
Prezydent Sebastian Pińera.Gobierno de Chile/Wikipedia Prezydent Sebastian Pińera.

Społeczne bunty to niemal zawsze zagadka. Dlaczego teraz? Dlaczego akurat ta kropla przelała czarę? Przecież chwilę wcześniej było tak samo źle. Ostatnią kroplą może być zwolnienie z pracy suwnicowej. Dla innych – jeden człowiek, który właśnie przestał się bać, wyszedł z tłumu i ruszył samotnie w stronę szpaleru uzbrojonych po zęby policjantów.

W Chile ostatnią kroplą była podwyżka cen biletów na metro – o 30 peso (15 polskich groszy); inspiracją dla reszty społeczeństwa – licealiści i studenci.

Polityka 45.2019 (3235) z dnia 05.11.2019; Świat; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "99 procent kosmitów"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022