Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Mniejsze ptaszki

Dlaczego ptaki w Ameryce Północnej się zmniejszyły?

Wędrowne ptaki wróblowe stają się lżejsze i krótsze, za to rozwijają skrzydła. Wędrowne ptaki wróblowe stają się lżejsze i krótsze, za to rozwijają skrzydła. Jose A. Bernat Bacete / Getty Images

Ptaki wędrowne w Ameryce Płn. zmniejszają rozmiary. Kurczenie się ma być efektem dostosowania do wyższych temperatur, związanych ze zmianą klimatu, ogłosił właśnie kustosz ptasiej kolekcji w Muzeum Historii Naturalnej w Chicago. Takie placówki co do zasady zbierają martwe ptaki. Kiedyś eksponaty zdobywano na polowaniach, teraz kolekcje zasilają ofiary wypadków, zazwyczaj zderzenia z szybą lub spotkania z kotem. David Willard przez prawie cztery dekady mierzył dostarczanych do muzeum pechowców. Po sprawdzeniu ponad 70 tys. przedstawicieli 52 gatunków ustalił, że między 1978 a 2016 r. masa ich ciał zmniejszyła się przeciętnie o 2,6 proc., długość nóg o 2,4 proc., jednocześnie rozpiętość skrzydeł wzrosła o 1,3 proc.

Podobnych doniesień właściwie z całego świata jest więcej, ornitolodzy mierzą i ważą także ptaki żywe, przechodzące im przez ręce przy obrączkowaniu. Z wieloletnich serii danych, obejmujących w sumie miliony osobników, wyłania się zasada odnotowana przez Willarda: wędrowne ptaki wróblowe stają się lżejsze i krótsze, za to rozwijają skrzydła, i robią to w szybkim tempie, już na przestrzeni kilkudziesięciu pokoleń. Mimo benedyktyńskiej skrupulatności naukowców nie udało się dotąd dostarczyć uniwersalnego i przekonującego objaśnienia, co taka optymalizacja ptakom daje. Do niedawna podejrzewano np. regulację temperatury, bo mniejsze organizmy lepiej sobie radzą w cieple. Teraz zakłada się raczej, że pierzaste towarzystwo reaguje tak m.in. na zmiany w dostępie do zmniejszającej się ilości pożywienia. Kolejne pokolenia badaczy zweryfikują, z jakim skutkiem.

Polityka 50.2019 (3240) z dnia 10.12.2019; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 13
Oryginalny tytuł tekstu: "Mniejsze ptaszki"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną