Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Dwa pytania o Bliski Wschód

W Libanie wybuchły protesty, początkowo skupiły się na sytuacji gospodarczej, ale później ludzie zaczęli się domagać likwidacji systemów politycznych opartych na podziałach religijnych. W Libanie wybuchły protesty, początkowo skupiły się na sytuacji gospodarczej, ale później ludzie zaczęli się domagać likwidacji systemów politycznych opartych na podziałach religijnych. Bilal Tarabey/Le Pictorium / Forum

Czy możliwy jest Bliski Wschód bez Amerykanów? To jedno z dwóch kluczowych pytań, które nurtowały obserwatorów tego regionu w 2019 r. Szybko nie wyjadą. Wciąż mają tam interesy i sojuszników, a także ponad 40 tys. żołnierzy. Ale kończący się rok był pierwszym od 2001 r., w którym Amerykanie politycznie odpuścili Bliski Wschód. Widać to było wyraźnie w Syrii. Po kilku zapowiedziach ewakuacji w październiku Amerykanie w końcu ją przeprowadzili (choć nie do końca), co dało pole do popisu Turcji, która uderzyła na Kurdów w północnej Syrii.

Polityka 51.2019 (3241) z dnia 17.12.2019; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 14

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022