Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Latynoska gorączka

2019 będzie zapamiętany jako rok przebudzenia obywateli Ameryki Łacińskiej. 2019 będzie zapamiętany jako rok przebudzenia obywateli Ameryki Łacińskiej. Ivan Alvarado/Reuters / Forum

Ameryka Łacińska wychodzi z 2019 r. wściekła i zbuntowana. Ogromne protesty przetoczyły się przez Chile, Kolumbię, Boliwię, Ekwador. Różnie rozkładały się polityczne akcenty owych rewolt, miały jednak wspólny mianownik: sprzeciw wobec praktyk rządzących i przeciwko ładowi społeczno-politycznemu, który – zdaniem zbuntowanych – nie stwarza nadziei na lepszą przyszłość.

Każdy z buntów zapalała inna iskra. W Ekwadorze poszło o podwyżki cen paliw naftowych, lecz w istocie rzeczy ludzie powiedzieli donośne „nie” demontażowi państwa socjalnego, stworzonego za rządów poprzedniego przywódcy Rafalea Correi. Obecny – Lenin Moreno – wbrew skojarzeniom z jego imieniem stawia na konserwatywną ortodoksję w gospodarce.

W Chile społeczną eksplozję wywołała podwyżka cen przejazdów metrem i po prawie trzech miesiącach nie widać jej końca. Zbuntowani zakwestionowali cały system społeczno-ekonomiczny, stworzony za dyktatury Pinocheta, konstytucję, system emerytalny. Protesty trwają. Zapowiada się, że rok 2020 będzie politycznie równie podgrzany, jak temperatura na Ziemi z powodu zmian klimatycznych.

W Boliwii omal nie doszło do wojny domowej z powodu podejrzeń o sfałszowanie wyborów prezydenckich. Prezydent egalitarysta Evo Morales, który rządził przez 14 lat, musiał uciekać z kraju, ale nie dlatego, że prowadził egalitarną politykę, lecz dlatego, że zbuntowani obywatele obawiali się z jego strony autorytarnych zapędów. Bunt prowadziła skrajna prawica – nadchodzący rok przyniesie odpowiedź na pytanie, czy to trwały trend czy incydent. Jednoznacznemu opisowi wymykają się protesty w Kolumbii. Tam protestują i biedni, i bogaci; ludzie ufający demokracji oraz ci, którzy uważają, że demokracja zawiodła i trzeba szukać innego modelu.

Polityka 51.2019 (3241) z dnia 17.12.2019; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 15
Reklama