Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Pani Birma

Aung San Suu Kyi: upadła ikona

Jej milczenie w sprawie muzułmańskiej społeczności Rohingjów wszystko zmieniło. Protestowano m.in. w sąsiadującej z Birmą muzułmańskiej Indonezji. Jej milczenie w sprawie muzułmańskiej społeczności Rohingjów wszystko zmieniło. Protestowano m.in. w sąsiadującej z Birmą muzułmańskiej Indonezji. Donal Husni/NurPhoto / Getty Images
Ku zaskoczeniu Zachodu przed Trybunałem w Hadze okazało się, że przywódczyni Birmy Aung San Suu Kyi wcale nie jest świecką świętą, tylko najprawdziwszym politykiem.
Portret Aung San Suu Kyi, która przez lata była symbolem walki o demokratyzację Birmy.Timothy Fadek/EAST NEWS Portret Aung San Suu Kyi, która przez lata była symbolem walki o demokratyzację Birmy.

Przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze odbyło się w grudniu pierwsze przesłuchanie w bardzo nietypowym procesie. Reprezentująca Organizację Współpracy Islamskiej Gambia oskarżyła Mjanmę (dawniej Birmę) o ludobójstwo muzułmańskiej mniejszości Rohingjów. Birmy przed Trybunałem osobiście broniła Aung San Suu Kyi, pokojowa noblistka, ongiś najsłynniejsza więźniarka polityczna świata, dziś współrządząca krajem.

Publiczne przesłuchanie zamieniło się w kolejną odsłonę medialnego melodramatu pt. „upadek ikony demokracji”. Aung San Suu Kyi jeszcze kilka lat temu była nazywana „sumieniem świata”, „współczesną Joanną d’Arc”, „nowym Gandhim”. Walcząc z juntą wojskową, spędziła 15 lat w areszcie domowym i zapłaciła wysoką cenę osobistą, tracąc rodzinę i najbliższych przyjaciół. Jej dramatyczne losy sprawiły, że stała się symbolem oporu wobec brutalnych rządów wojskowych w Birmie, a zarazem częścią popkultury. Powstały o niej liczne książki, sztuki teatralne i filmy, a zespół U2 nagrał o niej hit „Walk On”.

Dziś po tym uwielbieniu nie ma śladu. Na Zachodzie Suu Kyi to obecnie upadła ikona i zdrajczyni demokracji. Amnesty International zabrała jej tytuł ambasadorki sumienia, kilka zachodnich metropolii wycofało klucze do miast, Kanada odebrała honorowe obywatelstwo, a Uniwersytet Oksfordzki ściągnął jej portret z sali sław i zamknął studia birmańskie, bo były jej imienia. Tylko pokojowego Nobla cofnąć się nie da.

Bardzo zgniły kompromis

Wszystko przez milczenie Suu Kyi w sprawie Rohingjów, muzułmańskiej społeczności liczącej około półtora miliona ludzi. Szczególnie znienawidzeni w Birmie za swoje domniemane bengalskie pochodzenie Rohingjowie najpierw byli trzymani w warunkach przypominających apartheid, a następnie zostali (w większości) wygnani do Bangladeszu w 2017 r.

Polityka 2.2020 (3243) z dnia 07.01.2020; Świat; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Pani Birma"
Reklama