Świat

Austria jako wzorzec?

Sebastian Kurz z Zielonymi

Sebastian Kurz i Werner Kogler. Sebastian Kurz i Werner Kogler. Leonhard Foeger/Reuters / Forum

Trzy miesiące po wyborach parlamentarnych Austria ma nową koalicję, która w Unii budzi powszechne zainteresowanie. Sebastian Kurz, 34-letni dziś szef Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP), rok temu był kanclerzem podejrzliwie traktowanej koalicji z narodowcami, a teraz staje się nadzieją otwierania się zmodernizowanych chadeków na sojusz z ekologami. Obejmując w 2017 r. ÖVP, Kurz szybko dokonał w partii pokoleniowego przewrotu i demonstracyjnie odrzucił tradycyjne barwy chadecji. Kojarzącą się z sutanną czerń zastąpił turkusem – horoskopowym kolorem optymizmu i wiary w przyszłość.

Polityka 2.2020 (3243) z dnia 07.01.2020; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Austria jako wzorzec?"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Zanim padły strzały II. Czarna wołga i tajemnicze fiolki pod kopalnią „Sosnowiec”

Jesienią 1981 r. w tłum górników kopalni „Sosnowiec” poleciały fiolki z duszącą substancją. Sprawców do dzisiaj nie znaleziono. Także motyw pozostaje niejasny, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że celem było wywołanie wrzenia w kraju i sprowokowanie siłowej konfrontacji.

Jan Dziadul
21.09.2021