Świat

Gaśnie Świt

GRECJA: Gasnący Złoty Świt

Manifestacja Złotego Świtu w Termopilach. Manifestacja Złotego Świtu w Termopilach. Fotis Plegas G./Reuters / Forum
Najważniejszy proces w nowożytnej historii Grecji wchodzi właśnie w decydującą fazę. Wynika z niego, że neofaszystowski Złoty Świt to mafia przebrana za partię.
Meander, symbolem organizacji Złoty Świt.Robert Geiss/DPA/PAP Meander, symbolem organizacji Złoty Świt.

Na ławie oskarżonych siedzi 69 członków Złotego Świtu, w tym 18 byłych posłów. Pytania zadaje ponad setka prawników. Od kwietnia 2015 r. sąd zebrał się już ponad 400 razy. A do maja, kiedy spodziewany jest wyrok, zbierze się jeszcze kilkadziesiąt. Dowody w postaci zdjęć, filmów i zeznań „ważą” dwa terabajty – aby się z nimi zapoznać, potrzeba 36 dni i nocy.

Proces jest historyczny ze względu na jego polityczne i symboliczne znaczenie. – To może być gwóźdź do trumny całego neofaszystowskiego ruchu – mówi Dimitris Psarras, dziennikarz śledczy, który bada przestępczą naturę Złotego Świtu od dziesięcioleci.

Polityka 3.2020 (3244) z dnia 14.01.2020; Świat; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Gaśnie Świt"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Trzy namiestniczki Niderlandów

Trzy kobiety – Małgorzata Austriacka, Maria Węgierska i Małgorzata z Parmy – rządziły Niderlandami przez 60 lat. Jako namiestniczki wyznaczane przez cesarzy z dynastii Habsburgów były władczyniami nietypowymi.

Anna Brzezińska
23.02.2021