Świat

Powrót Zokiego

CHORWACJA: Zaskakujący nowy prezydent

Zoran Milanović Zoran Milanović Marko Djurica/Reuters / Forum
Wbrew regionalnym trendom Chorwaci wybrali sobie lewicowego Zorana Milanovicia na prezydenta. A Andrzej Duda stracił bliską sojuszniczkę.
Gdyby polegać na samych deklaracjach prezydenta elekta, Chorwację czeka zwrot w polityce zagranicznej.Marko Djurica/Reuters/Forum Gdyby polegać na samych deklaracjach prezydenta elekta, Chorwację czeka zwrot w polityce zagranicznej.

Czy z Trójmorza właśnie wypadł Adriatyk? Ten wielki projekt regionalny, powstały m.in. z inicjatywy polskiego prezydenta, opiera się na polityczno-infrastrukturalnej osi łączącej Bałtyk z Morzem Czarnym i Adriatykiem właśnie. Tu główny przyczółek stanowi Chorwacja rządzona dotychczas przez prawicową prezydent Kolindę Grabar-Kitarović, bliską przyjaciółkę polityczną prezydenta Andrzeja Dudy. Tylko że Grabar-Kitarović już nie ma.

5 stycznia drugą turę wyborów prezydenckich dość niespodziewanie wygrał 53-letni Zoran Milanović.

Polityka 3.2020 (3244) z dnia 14.01.2020; Świat; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Powrót Zokiego"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021