Świat

Tajwan na dystans

Tajwan dystansuje się od Chin

Tsai Ing-wen Tsai Ing-wen Ritchie B. Tongo/EPA / PAP

Tajwańczykom nie spieszy się do zjednoczenia z Chinami Ludowymi, przynajmniej nie z takimi, które tłamszą autonomię Hongkongu i straszą Tajwan zbrojną interwencją. Ponownie na prezydentkę wybrali 63-letnią Tsai Ing-wen, gorącą zwolenniczkę niepodległości wyspy. Wolą ją od opozycji namawiającej do poszukiwania kompromisu z komunistami z kontynentu. Kwestia zachowania faktycznej niepodległości jest kluczowym kryterium sympatii i decyzji politycznych. Teraz atmosfera sprzyja postulatowi, by owszem, robić z komunistami interesy, ale nie ufać i trzymać ich na dystans, przede wszystkim nie dać się zwabić na politykę „jeden kraj, dwa systemy”, ćwiczoną w rozprotestowanym Hongkongu.

Polityka 3.2020 (3244) z dnia 14.01.2020; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Tajwan na dystans"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Polonia jest taka jak my. Ewa Winnicka opowiada o polskim Greenpoincie

Mnie ten temat dlatego tak bardzo pociąga, że zmusza do zastanowienia, co to znaczy być w ogóle Polakiem – mówi Ewa Winnicka, autorka książki „Greenpoint. Kroniki Małej Polski”.

Janusz Wróblewski
16.06.2021