Świat

Cisza w Libii

Wojenna cisza w Libii

Libia jest rozdarta między dwoma ośrodkami władzy: jeden wspiera Rosja, drugi Turcja. Na fot. akademia wojskowa w Trypolisie. Libia jest rozdarta między dwoma ośrodkami władzy: jeden wspiera Rosja, drugi Turcja. Na fot. akademia wojskowa w Trypolisie. Ismail Zitouny/Reuters / Forum

W niedzielę umilkły działania wojenne w rozdartej wojną domową Libii. A w poniedziałek walczące strony miały podpisać w Moskwie zawieszenie broni. To efekt umiędzynarodowienia konfliktu, który od upadku Muammara Kaddafiego pochłonął już 300 tys. ofiar, zniszczył gospodarkę i wywołał kryzys imigracyjny. Od 2014 r. Libia ma dwa rządy: pierwszy z nich, międzynarodowo uznany rząd Fajeza al-Sarradża, kontroluje wschodnią część kraju ze stolicą w Trypolisie. Drugi powstał za sprawą zbuntowanego generała Halifa Haftara, którego liczniejsze siły opanowały już wschód i centrum kraju.

Polityka 3.2020 (3244) z dnia 14.01.2020; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 13
Oryginalny tytuł tekstu: "Cisza w Libii"

Warte przeczytania

Czytaj także

Niezbędnik

Nauki mistrza Kongfuzi

Chiński komunizm chciał odesłać nauki mistrza Kongfuzi na śmietnik historii, ale sam schodzi ze sceny. Za to autorzy azjatyckiego cudu gospodarczego chętnie kłaniają się duchowi Konfucjusza.

Adam Szostkiewicz
05.11.2019