Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Archipelag Palestyna

Amerykanie proponują „umowę stulecia”

Graffiti na murze w Jerozolimie. Graffiti na murze w Jerozolimie. Khalil Hamra/AP / EAST NEWS

Wciąż trwają poszukiwania zwolenników zaprezentowanej w zeszłym tygodniu „Umowy stulecia”, jak o swojej propozycji zakończenia konfliktu izraelsko-palestyńskiego mówi prezydent Donald Trump. Ten tzw. plan pokojowy popiera oczywiście Ameryka i Izrael. Ale skrytykowały go już m.in. Unia Europejska, Rosja, Kanada, Brazylia, jednogłośnie odrzuciła Liga Państw Arabskich, a władze palestyńskie nawet go nie przeczytają, bo jak powiedział premier Mahmud Abbas, „Waszyngton mógłby wtedy ogłosić, że byliśmy konsultowani”.

Blisko 180-stronicowy plan napisany przez zięcia Trumpa Jareda Kushnera, który wcześniej zajmował się handlem nieruchomościami, jest ziszczeniem marzeń skrajnej prawicy w Izraelu. Przewiduje co prawda powstanie państwa palestyńskiego, ale na bardzo okrojonym terytorium – z Gazą i archipelagiem wysepek na Zachodnim Brzegu, połączonych w przyszłości tunelami i oczywiście bez izraelskich osiedli – nielegalnych w świetle prawa międzynarodowego. Palestyna – ze stolicą Abu Dis, małej wiosce pod Jerozolimą – będzie zdemilitaryzowana, Izrael utrzyma kontrolę nad jej granicami i przestrzenią powietrzną. „Umowa stulecia” wygasza też prawo do powrotu dla Palestyńczyków, którzy w zamian mają dostać pokaźną sumę w inwestycjach.

Ale żeby nie mieli za łatwo, państwo dostaną dopiero wtedy, gdy według opinii USA i Izraela będą w stanie „zagwarantować wolność słowa i religii, wolne wybory, instytucje finansowe w zachodnim standardzie i niezależne sądownictwo”. Czyli nigdy. Ale w obecnej sytuacji nawet Polska nie dałaby rady.

Polityka 6.2020 (3247) z dnia 04.02.2020; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Archipelag Palestyna"
Reklama