Świat

No i jeszcze szarańcza

Koniki polne atakują Afrykę

Szarańcza pustynna to duży konik polny. Mierzy 6 cm, ma masę 2 g, zjada dziennie tyle, ile waży. Szarańcza pustynna to duży konik polny. Mierzy 6 cm, ma masę 2 g, zjada dziennie tyle, ile waży. Ben Curtis/AP / EAST NEWS
Postępujące zmiany klimatu pociągają za sobą przewidywania, że szarańcze pustynne będą wyrajały się coraz częściej.

Kenii i jej sąsiadom – Etiopii, Somalii, Tanzanii, Ugandzie i Sudanowi Płd. – grozi głód wywołany nalotem szarańczy pustynnych. Tak licznie nie obsiadły tam pól od ćwierćwiecza, w Kenii od siedmiu dekad, roje występują też na Półwyspie Arabskim i w Pakistanie, który ogłosił stan wyjątkowy.

ONZ przestrzega, że bez podjęcia działań dojdzie do największej w najnowszej historii odowadziej katastrofy naturalnej. Potrzeba pieniędzy (na początek 76 mln dol.), samolotów do oprysków, informacji o kierunku wiatru niosącego owady i ekspertów monitorujących rozwój sytuacji, którzy wskazywaliby, kiedy i gdzie stosować pestycydy.

Polityka 8.2020 (3249) z dnia 18.02.2020; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "No i jeszcze szarańcza"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Kryzys diagnostyki prenatalnej. „Po co pani teraz te wyniki?”

Zgodnie z wiedzą medyczną jest tylko jedno wskazanie do przeprowadzenia badań prenatalnych, czyli tzw. żywa ciąża. W Polsce dotąd nieuznawane.

Agata Szczerbiak
20.06.2021