Świat

Fiord śmie(r)ci

NORWEGIA: Zatrute fiordy

Premier Erna Solberg zapowiada zieloną zmianę, ale jednocześnie to jej rząd w zeszłym roku wydał zgodę na otwarcie kopalni miedzi w Repparfjordzie. Premier Erna Solberg zapowiada zieloną zmianę, ale jednocześnie to jej rząd w zeszłym roku wydał zgodę na otwarcie kopalni miedzi w Repparfjordzie. Heiko Junge/EPA / PAP
Na dalekiej północy powstaje kopalnia, której nie da się pogodzić z zielonym wizerunkiem Norwegii. Ale można na niej dobrze zarobić.
Premier Norwegii Erna Solberg.Alf Ove Hansen/Ritzau Scanpix Norway/Forum Premier Norwegii Erna Solberg.

W swoim przemówieniu na 2020 r. premier Norwegii Erna Solberg zapewniła rodaków, że jej głównym celem nadal będzie det grønne skifte, czyli zielona zmiana: „Niezależnie od tego, czy jesteśmy krajem rozwijającym się, czy już rozwiniętym, oddychamy tym samym powietrzem i łowimy w tym samym morzu. Musimy więc dbać o to wspólne dobro”. Premier z dumą podkreśliła również, że Norwegia przoduje na arenie międzynarodowej w walce o zrównoważony rozwój mórz i oceanów.

Jednocześnie, w lutym 2019 r.

Polityka 10.2020 (3251) z dnia 03.03.2020; Świat; s. 45
Oryginalny tytuł tekstu: "Fiord śmie(r)ci"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021