Świat

Egzamin z orientacji

USA: Pedofile wśród skautów

Cnoty wpajane skautom: twardość, samodzielność, lojalność, patriotyzm, religijność, umiejętność współpracy, pomoc słabszym, bliskie są wartościom uważanym za kwintesencję amerykanizmu. Cnoty wpajane skautom: twardość, samodzielność, lojalność, patriotyzm, religijność, umiejętność współpracy, pomoc słabszym, bliskie są wartościom uważanym za kwintesencję amerykanizmu. Shannon Stapleton/Reuters / Forum
Boy Scouts of America, czyli Związek Amerykańskiego Harcerstwa, właśnie zbankrutował. O pedofilię zostało oskarżonych prawie 8 tysięcy harcmistrzów i opiekunów.
Skaut w mundurku i szarfie z odznakami sprawnościowymi.Alamy/BEW Skaut w mundurku i szarfie z odznakami sprawnościowymi.

Związek 18 lutego zwrócił się do sądu upadłościowego w Delaware o ochronę przed aktualnymi i potencjalnymi wierzycielami. Chodzi o ponad 1800 byłych skautów – ofiar molestowania i innych seksualnych przestępstw, jakie mieli popełnić na przestrzeni 70 lat ich przełożeni. BSA jest za nie odpowiedzialny, bo je tolerował.

Ofiary wspierane przez armię prawników domagały się sprawiedliwości od dłuższego czasu. Szansa pojawiła się jednak dopiero w zeszłym roku, gdy cztery stany: Nowy Jork, Kalifornia, Arizona i New Jersey, przyjęły prawo pozwalające wnosić pozwy o molestowanie dzieci pomimo przedawnienia.

Polityka 10.2020 (3251) z dnia 03.03.2020; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Egzamin z orientacji"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021