Świat

Świat się zbroi

60 proc. zbrojeniowych wydatków azjatyckich przypada na Chiny, które próbują budować pozycję supermocarstwa. 60 proc. zbrojeniowych wydatków azjatyckich przypada na Chiny, które próbują budować pozycję supermocarstwa. Kevin Frayer / Getty Images

Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych (IISS) policzył światowe wydatki zbrojeniowe. Wnioski? W 2019 r. wydano na utrzymanie wszystkich armii 4 proc. więcej niż rok wcześniej, to najszybszy wzrost od dekady. Przykładają się do niego Stany Zjednoczone, które za prezydentury Donalda Trumpa corocznie zwiększają swój budżet wojskowy, obecnie do 649 mld dol., czyli równowartości 7 mld zł dziennie. Dokłada się też reszta NATO, z różnym skutkiem dopingowana przez Trumpa do brania finansowej odpowiedzialności za swoje bezpieczeństwo.

Polityka 10.2020 (3251) z dnia 03.03.2020; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Leociak: Kościół jako instytucję należy odrzucić

To już nie są czasy zdobywania nowego świata i nawracania siłą wszystkich „dzikusów”, czy tego chcą, czy nie – mówi prof. Jacek Leociak z Instytutu Badań Literackich PAN, autor „Młynów Bożych” i wydanego właśnie „Wiecznego strapienia. O kłamstwie, historii i Kościele”.

Katarzyna Czarnecka
30.11.2020