Świat

Słowacja dla Zwyczajnych Ludzi

Igor Matovič Igor Matovič Vladimir Simicek/AFP / EAST NEWS

Nowa gwiazda słowackiej polityki 47-letni Igor Matovič zostanie nowym premierem kraju. Taki wniosek wypływa z wyborów parlamentarnych, które wygrała z 25,8 proc. głosów jego równie nowa, pnąca się szybko w górę na antykorupcyjnych hasłach partia – Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OlaNO). Matovič ma 43 lata, z zawodu jest menedżerem, pieniądze zrobił na rynku drobnych ogłoszeń. Od ponad dekady zajmuje się polityką, ale nie ma wielkiego doświadczenia. Jest nowoczesnym, eleganckim populistą: powie wszystko, co wyborcy chcą usłyszeć.

Polityka 10.2020 (3251) z dnia 03.03.2020; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021