Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Rozstrojona harfa

Irlandia: Czy będzie zjednoczenie?

Protest przeciwko brexitowi. Sinn Fein i stojąca na czele partii Mary Lou McDonald nie chcą żadnych murów pomiędzy Irlandią a Wielką Brytanią. Protest przeciwko brexitowi. Sinn Fein i stojąca na czele partii Mary Lou McDonald nie chcą żadnych murów pomiędzy Irlandią a Wielką Brytanią. Charles McQuillan / Getty Images
Czy Sinn Fein, dawne polityczne ramię bojówek IRA, znalazło sposób na zjednoczenie Irlandii, łącząc nacjonalizm z prawem do aborcji?
Lech Mazurczyk/Polityka

Mary Lou McDonald nie ma problemu z tańczeniem makareny z dziećmi – co ostatnio dementowała. Znacznie gorzej idzie jej ze sformowaniem koalicji po irlandzkich wyborach parlamentarnych, które odbyły się na początku lutego. Ich wynik jest niekonkluzywny, mimo że do 160-osobowej izby niższej parlamentu weszło aż 48 nowych deputowanych.

Trzy główne partie polityczne zdobyły mniej więcej takie samo poparcie. Sinn Fein z McDonald na czele osiągnęła dużo lepszy wynik niż w poprzednich wyborach – w 2016 r. poparło ją blisko 14 proc. głosujących, teraz – 24,5 proc., co dało ostatecznie 37 mandatów w Wysokiej Izbie. Rządząca dotąd partia chadecka Fine Gael, kierowana przez premiera Leo Varadkara, zdobyła dwa mandaty mniej, a będąca z nią w koalicji liberalna Fianna Fail – o jeden więcej niż Sinn Fein.

Polityka 11.2020 (3252) z dnia 10.03.2020; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Rozstrojona harfa"
Reklama