Świat

Rozstrojona harfa

Irlandia: Czy będzie zjednoczenie?

Protest przeciwko brexitowi. Sinn Fein i stojąca na czele partii Mary Lou McDonald nie chcą żadnych murów pomiędzy Irlandią a Wielką Brytanią. Protest przeciwko brexitowi. Sinn Fein i stojąca na czele partii Mary Lou McDonald nie chcą żadnych murów pomiędzy Irlandią a Wielką Brytanią. Charles McQuillan / Getty Images
Czy Sinn Fein, dawne polityczne ramię bojówek IRA, znalazło sposób na zjednoczenie Irlandii, łącząc nacjonalizm z prawem do aborcji?
Lech Mazurczyk/Polityka

Mary Lou McDonald nie ma problemu z tańczeniem makareny z dziećmi – co ostatnio dementowała. Znacznie gorzej idzie jej ze sformowaniem koalicji po irlandzkich wyborach parlamentarnych, które odbyły się na początku lutego. Ich wynik jest niekonkluzywny, mimo że do 160-osobowej izby niższej parlamentu weszło aż 48 nowych deputowanych.

Trzy główne partie polityczne zdobyły mniej więcej takie samo poparcie. Sinn Fein z McDonald na czele osiągnęła dużo lepszy wynik niż w poprzednich wyborach – w 2016 r.

Polityka 11.2020 (3252) z dnia 10.03.2020; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Rozstrojona harfa"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Leociak: Kościół jako instytucję należy odrzucić

To już nie są czasy zdobywania nowego świata i nawracania siłą wszystkich „dzikusów”, czy tego chcą, czy nie – mówi prof. Jacek Leociak z Instytutu Badań Literackich PAN, autor „Młynów Bożych” i wydanego właśnie „Wiecznego strapienia. O kłamstwie, historii i Kościele”.

Katarzyna Czarnecka
30.11.2020