Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Rozstrojona harfa

Irlandia: Czy będzie zjednoczenie?

Protest przeciwko brexitowi. Sinn Fein i stojąca na czele partii Mary Lou McDonald nie chcą żadnych murów pomiędzy Irlandią a Wielką Brytanią. Protest przeciwko brexitowi. Sinn Fein i stojąca na czele partii Mary Lou McDonald nie chcą żadnych murów pomiędzy Irlandią a Wielką Brytanią. Charles McQuillan / Getty Images
Czy Sinn Fein, dawne polityczne ramię bojówek IRA, znalazło sposób na zjednoczenie Irlandii, łącząc nacjonalizm z prawem do aborcji?
Lech Mazurczyk/Polityka

Mary Lou McDonald nie ma problemu z tańczeniem makareny z dziećmi – co ostatnio dementowała. Znacznie gorzej idzie jej ze sformowaniem koalicji po irlandzkich wyborach parlamentarnych, które odbyły się na początku lutego. Ich wynik jest niekonkluzywny, mimo że do 160-osobowej izby niższej parlamentu weszło aż 48 nowych deputowanych.

Trzy główne partie polityczne zdobyły mniej więcej takie samo poparcie. Sinn Fein z McDonald na czele osiągnęła dużo lepszy wynik niż w poprzednich wyborach – w 2016 r. poparło ją blisko 14 proc. głosujących, teraz – 24,5 proc., co dało ostatecznie 37 mandatów w Wysokiej Izbie. Rządząca dotąd partia chadecka Fine Gael, kierowana przez premiera Leo Varadkara, zdobyła dwa mandaty mniej, a będąca z nią w koalicji liberalna Fianna Fail – o jeden więcej niż Sinn Fein.

I tak z woli suwerena powstał pat. 20 lutego na pierwszym posiedzeniu nowo wybranej izby zgłoszono czterech kandydatów na premiera. McDonald zdobyła w głosowaniu najwięcej głosów, ale za mało, by zastąpić dotychczasowego szefa rządu. Premier Varadkar również nie dostał większości i złożył dymisję. Zaraz potem poleciał jednak do Brukseli na szczyt Unii Europejskiej, bo w powstałej sytuacji przypadła mu rola pełniącego obowiązki szefa rządu, a państwo musi funkcjonować. W momencie zamykania tego numeru POLITYKI liderzy partyjni wciąż próbowali zdobyć partnerów do stworzenia rządu koalicyjnego.

Inne zwierzę

Liderka Sinn Fein, 50-letnia Mary Lou McDonald różni się zasadniczo od wszystkich poprzednich szefów tego ugrupowania. Urodzona w rodzinie z klasy średniej, wychowywała się na zamożnym przedmieściu Dublina. Chodziła do prywatnej i płatnej szkoły katolickiej, a karierę polityczną zaczynała w centrowej partii Fianna Fail. Na czele Sinn Fein stanęła zaledwie dwa lata temu, po ustąpieniu Gerry’ego Adamsa, charyzmatycznego lidera republikańskich nacjonalistów, który kierował partią ponad 30 lat i na koniec zmienił jej polityczną linię, włączając się w proces pokojowy w Irlandii Północnej.

Polityka 11.2020 (3252) z dnia 10.03.2020; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Rozstrojona harfa"
Reklama