Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Niewłoska choroba

WŁOCHY: Skąd wzięła się epidemia

Włosi wszystko dezynfekują. Na zdjęciu jedna z sal Castel Nuovo w Neapolu. Włosi wszystko dezynfekują. Na zdjęciu jedna z sal Castel Nuovo w Neapolu. Alessandro Pone/LaPresse/AP / EAST NEWS
Mieszkańcy Italii nie mogą pogodzić się z faktem, że dostali etykietkę roznosicieli koronawirusa. Trwają poszukiwania prawdziwego winnego.
„Odpowiedzialność i poświęcenie: nigdy nie prosiliśmy o to was, drogie dzieci. Ale dzisiaj musimy. Posłuchajcie nas” - apeluje o pozostanie w domach prasa katolicka we Włoszech.Jarek Praszkiewicz/Forum „Odpowiedzialność i poświęcenie: nigdy nie prosiliśmy o to was, drogie dzieci. Ale dzisiaj musimy. Posłuchajcie nas” - apeluje o pozostanie w domach prasa katolicka we Włoszech.

We włoskiej kulturze motyw epidemii przewija się w zasadzie nieprzerwanie od XIV w. Można więc powiedzieć, że Włosi są zaznajomieni z tematem. Wątki epidemiologiczne pojawiają się choćby w „Dekameronie” Giovanniego Boccaccia (dżuma z 1348 r.) czy powieści „Narzeczeni” Alessandro Manzoniego (dżuma z 1630 r.). W tym drugim dziele jest taki cytat: „Wyjechali przed północą. Pomimo krzyków, które zabraniały im opuścić miasto i groziły wysokimi karami (…) wielu szlachetnie urodzonych uciekło z Mediolanu”.

Polityka 12.2020 (3253) z dnia 17.03.2020; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Niewłoska choroba"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022