Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Jak stąd wyjść?

Wuhan nie jest już miastem zamkniętym. Wuhan nie jest już miastem zamkniętym. Reuters / Forum

„Witaj, Wuhan!” – to hasło rozbłysło 7 kwietnia na kilku wieżowcach tego 11-milionowego miasta, pierwszej ofiary koronawirusa. Po 76 dniach kwarantanny Wuhan znów zostało otwarte. Już pierwszego dnia z miasta wyjechało ponad 300 tys. osób, wiele z nich było tu tylko przejazdem i utknęło. „Chiny rozpoczynają eksperyment” – napisał rządowy „Global Times”. Od tego, jak rozwinie się sytuacja epidemiczna w tym mieście, władze centralne uzależniają dalsze znoszenie restrykcji w całym kraju. Podobne eksperymenty rozpoczynają się w tym tygodniu w Europie. Przy czym tu „Wuhanami” – z własnej woli – będą dwa stosunkowo niewielkie kraje: Austria i Dania.

Oba państwa były pionierami europejskich restrykcji. Jako pierwsze zamknęły szkoły, zakazały zgromadzeń, Austria wprowadziła również obowiązek noszenia masek. Wyniki takich działań są niejednoznaczne. Austrii udało się spowolnić przyrost zachorowań, ale już w Danii liczby pokazują tylko stabilizację. Mimo to Wiedeń na 14 kwietnia zapowiedział otwarcie małych sklepów oraz marketów budowlanych i ogrodniczych, a na połowę maja planuje przywrócenie do życia kawiarni i restauracji. Dania natomiast, mimo protestów uczniów i nauczycieli, 15 kwietnia wznawia działalność przedszkoli i podstawówek.

Oba kraje uzasadniają podjęcie takiego ryzyka zbliżającą się katastrofą gospodarczą – OECD oblicza, że każdy miesiąc przestoju europejskich gospodarek oznacza spadek PKB nawet o 7 pkt proc. Pogrążająca się w kryzysie Europa z napięciem patrzy na te eksperymenty. Premier Hiszpanii Pedro Sánchez wprost zapowiedział, że decyzję o luzowaniu obostrzeń uzależnia od tego, co będzie się działo w Austrii i Danii. Zaraz po świętach plan wyjścia ma przedstawić Francja.

Polityka 16.2020 (3257) z dnia 14.04.2020; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 9
Reklama