Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Świat

Nadmiar niedoborów

Nadmiar niedoborów. Czy przyjdzie głód?

Kenia, niewidziana w takich ilościach od dziesiątków lat inwazja szarańczy – jeden ze skutków przyspieszonej zmiany klimatu. Kenia, niewidziana w takich ilościach od dziesiątków lat inwazja szarańczy – jeden ze skutków przyspieszonej zmiany klimatu. Sven Torfinn/FAO/Associated Press / EAST NEWS
Wielki głód bywał zwykle efektem epidemii, zmian klimatu lub złych rządów. Brzmi niebezpiecznie znajomo.
Indie, protest antyrządowy spowodowany brakiem żywności.Narinder Nanu/AFP/EAST NEWS Indie, protest antyrządowy spowodowany brakiem żywności.

Podnoszę alarm! Jeśli nic nie zrobimy, jeśli się nie przygotujemy, to po pandemii koronawirusa czeka nas pandemia niedożywienia i głodu – przestrzega David Beasley, szef WFP, Światowego Programu Żywnościowego. To część globalnego systemu wczesnego ostrzegania, agenda ONZ zajmująca się m.in. udzielaniem pomocy humanitarnej. Okoliczności są takie, że przedstawicieli tego typu instytucji słucha się ze znacznie większą uwagą niż zazwyczaj.

Beasley pozbawia resztek komfortu. Przekonywał Radę Bezpieczeństwa ONZ, że i bez COVID-19 byliśmy na drodze do czegoś, co Anglosasi nazywają burzą doskonałą, mieszanką przyczyn prowadzących do kataklizmu.

Polityka 18.2020 (3259) z dnia 27.04.2020; Świat; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Nadmiar niedoborów"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >