Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Piraci w maskach

Globalna walka o maseczki

Maski ochronne w fabryce w São Paulo. Światowa rywalizacja o dostawy medyczne to dziś brutalna próba sił. Maski ochronne w fabryce w São Paulo. Światowa rywalizacja o dostawy medyczne to dziś brutalna próba sił. Amanda Perobelli/Reuters / Forum
Przejmowanie transportów, wstrzymywanie dostaw i międzynarodowa spekulacja sprzętem medycznym – tak pandemia podsyca narodowe egoizmy.
W dobie pandemii rynek środków ochronnych i sprzętu medycznego stał się nagle rynkiem producenta, który może wybierać między kupującymiAlbin Marciniak/EAST NEWS W dobie pandemii rynek środków ochronnych i sprzętu medycznego stał się nagle rynkiem producenta, który może wybierać między kupującymi

Zaczęło się od 200 tys. maseczek ochronnych dla niemieckiej policji. Kupione od amerykańskiej firmy 3M środki ochronne produkowane są w Chinach, skąd miały wyruszyć w drogę do Europy. Niemieckie władze poinformowały jednak, że podczas międzylądowania w Tajlandii transport został „przekierowany” do Ameryki. W efekcie Andreas Geisel, minister spraw wewnętrznych landu Berlin, oskarżył USA o piractwo i metody rodem z Dzikiego Zachodu. Waszyngton zaprzeczył, a 3M wydało oświadczenie, że nie realizowało żadnego zamówienia dla niemieckiej policji.

Polityka 18.2020 (3259) z dnia 27.04.2020; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Piraci w maskach"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022