Świat

Ramadan w kwarantannie

Ograniczenia związane z koronawirusem dotknęły również Mekkę – najświętsze miejsce islamu. Ograniczenia związane z koronawirusem dotknęły również Mekkę – najświętsze miejsce islamu. Stringer/Anadolu Agency / Getty Images

Przez 30 dni 1,8 mld muzułmanów na całym świecie od wschodu do zachodu Słońca nie je, nie pije (nawet wody), nie pali, nie uprawia seksu. Ramadan, czyli dziewiąty miesiąc muzułmańskiego kalendarza, rozpoczął się 23 kwietnia i potrwa do 23 maja. W normalnych czasach związany z nim całodniowy post przerywany jest wieczorną ucztą – iftarem – spożywaną w licznym gronie bliskich lub w meczetach, w połączeniu z modlitwą. Pandemia wywróciła tę tradycję do góry nogami, choć akurat zakażeni koronawirusem, jak i wszyscy chorzy, są zwolnieni z postu.

Polityka 19.2020 (3260) z dnia 05.05.2020; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021