Świat

Liczmy się jak Chińczycy

Spośród 20 członków grupy G20 tylko Chiny sprzeciwiły się prośbom innych państw o ograniczenie egzekwowania zadłużenia na czas pandemii. Spośród 20 członków grupy G20 tylko Chiny sprzeciwiły się prośbom innych państw o ograniczenie egzekwowania zadłużenia na czas pandemii. Petar Kujundzic/Reuters / Forum

Ciekawe, czy chińscy komuniści znają ewangeliczną przypowieść o nielitościwym dłużniku (Mt 18, 21-35). Chyba nie. Podczas gdy prognozy ekonomiczne dla państw Zachodu w związku z pandemią zaczynają być bardzo złe, tzw. reszta świata szykuje się na gospodarczą i społeczną hekatombę. W krajach rozwijających się kryzys gospodarczy załamie i tak już ledwo dyszącą służbę zdrowia. Szczególnie że wraz z ucieczką kapitału pikują kursy lokalnych walut. A to oznacza horrendalne koszty obsługi zagranicznego zadłużenia, bo rośnie cena dolarów czy euro, które trzeba spłacać.

Polityka 19.2020 (3260) z dnia 05.05.2020; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Bałtyk bez połowów

Jedni mówią, że Bałtyk umiera. Inni, że tylko się zmienia. Dla rybaków to jednakowo zła wiadomość. Dla nas też.

Ryszarda Socha
19.10.2021