Świat

Niemiecki sąd nad Europą

Transparency International EU Office / Flickr CC by 2.0
Wnioskowanie PiS jest takie, że oto nie tylko polski Trybunał Konstytucyjny, ale również jego niemiecki odpowiednik uznaje wyższość prawa krajowego nad europejskim. To nieprawda.

Federalny Trybunał Konstytucyjny z Karlsruhe to postrach Europy – tak przynajmniej twierdzą jego krytycy z południa kontynentu. Obawiają się, że któreś orzeczenie tego niemieckiego sądu w końcu wysadzi Unię w powietrze. Tak miało być również i tym razem. FTK oceniał legalność skupowania przez Europejski Bank Centralny (EBC) obligacji państwowych po kryzysie 2008 r. Wyrok, który zapadł 5 maja, jest niejednoznaczny. Niemiecki Trybunał uznał bowiem, że EBC nie wziął pod uwagę wszystkich skutków skupu, szczególnie tych dla właścicieli oszczędności i nieruchomości, koncentrując się zanadto na ratowaniu zadłużonych rządów.

Polityka 20.2020 (3261) z dnia 12.05.2020; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 9

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021