Świat

Na dystans

Jak Polak z Niemcem – raport z badań

Paradoksalnie doświadczenie zamknięcia granicy może, przynajmniej krótkotrwale, zróżnicować wzajemne postrzeganie. Niemcy pomagają nam bardziej niż polski rząd, słychać było na granicy. Na fot. widok na Goerlitz od strony Zgorzelca. Paradoksalnie doświadczenie zamknięcia granicy może, przynajmniej krótkotrwale, zróżnicować wzajemne postrzeganie. Niemcy pomagają nam bardziej niż polski rząd, słychać było na granicy. Na fot. widok na Goerlitz od strony Zgorzelca. Krzysztof Kaniewski/Zuma Press / Forum
Niemcy nas lubią, i to bardziej niż my ich. Polacy coraz rzadziej zachwycają się niemiecką gospodarką. Ogólnie znamy się kiepsko i raczej nie staramy się tego zmienić – tak wynika z badań przeprowadzonych po obu stronach granicy.
Niemcy zgadzają się z Polakami: połowa z nich za podstawę dobrej oceny stosunków polsko-niemieckich uważa wspólne interesy gospodarcze, na drugim miejscu jest polityka własnego rządu.Getty Images Niemcy zgadzają się z Polakami: połowa z nich za podstawę dobrej oceny stosunków polsko-niemieckich uważa wspólne interesy gospodarcze, na drugim miejscu jest polityka własnego rządu.

Holger Strauch (49 lat) jest berlińczykiem. Fascynuje go Hiszpania, jeździ tam regularnie co roku, hiszpańskiego uczy się od lat. O oddalonej o 100 km od Berlina Polsce wie, że rządzi nią Kaczyński, Polacy są religijni i nie lubią obcych. I że to kraj tani. Po raz pierwszy pojechał do Polski 10 lat temu. Dokładnie – do przygranicznych Słubic, na Polenmarkt, miejskie targowisko. Od tej pory regularnie, raz na miesiąc, jeździ na granicę: kupuje tańsze papierosy, wędliny, czasami idzie na obiad.

Polityka 23.2020 (3264) z dnia 02.06.2020; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Na dystans"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021