Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Dają i zabierają

Superbogacze: dają i zabierają. Priorytet to wizerunek

Bill i Melinda Gates Bill i Melinda Gates Vipin Kumar/Hindustan Times / Getty Images
Dla globalnych superbogaczy pandemia stała się okazją, aby pomóc. Potrzebującym, ale chyba jeszcze bardziej – sobie samym.
Bernard ArnaultSergei Karpukhin/TASS/Getty Images Bernard Arnault

Półżartem można by powiedzieć: nie spieszmy się dzielić fortun współczesnych krezusów, pochylmy się lepiej nad ich trudnym losem. Bo kryzys wywołany epidemią COVID-19 nie oszczędził nikogo. Jak donosi MarketWatch, od lutego do początku kwietnia stu najbogatszych ludzi na świecie straciło 400 mld dol. Największym pechowcem okazał się Francuz Bernard Arnault, kierujący imperium LVMH (Louis Vuitton, Moët, Hennessy), który schudł o 30 mld dol. Nie wszyscy jednak zostali doświadczeni w tak okrutny sposób. Kryzys zmienia ludzkie potrzeby, co ku swej radości odkrył Eric Yuang Zheng, twórca i prezes platformy wideokonferencyjnej Zoom. Od początku roku do końca kwietnia liczba abonentów serwisu wzrosła z 10 do 200 mln, a wartość majątku Zhenga podskoczyła o 77 proc., do 8 mld dol.

Analiza kondycji amerykańskich superbogaczy w okresie między 18 marca a 19 maja, przeprowadzona przez Institute for Policy Studies, ujawniła, że liczba miliarderów w USA wzrosła z 614 do 630 – do szczęśliwców dołączył m.in. Kanye West z 1,3 mld dol. Magiczny próg miliarda dolarów przekroczył też biolog Timothy Springer, profesor Harvardu i inwestor w firmie biotechnologicznej Moderna, której szczepionka przeciwko koronawirusowi przechodzi właśnie testy kliniczne. Najwięcej zarobił Jeff Bezos, założyciel i szef Amazona – 34,6 mld, i Mark Zuckerberg, król Facebooka – 25 mld. W tym samym czasie ponad 40 mln Amerykanów złożyło deklaracje bezrobocia.

Na ratunek wizerunkowi

Magazyn „Forbes” przyglądający się regularnie fortunom miliarderów radzi jednak, by nie zaglądać im wścibsko do portfeli i nie zazdrościć. Lepiej popatrzeć, jak używają swoich majątków, żeby świat czynić lepszym. Warto więc spojrzeć na Billionaire Tracker, serwis monitorujący działania charytatywne i darowizny najbogatszych.

Polityka 23.2020 (3264) z dnia 02.06.2020; Świat; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Dają i zabierają"
Reklama