Świat

Ameryka płonie z nienawiści

Zabójstwa dokonywane przez białych funkcjonariuszy wobec niestawiających oporu Afroamerykanów – jak w wypadku Floyda – zdarzają się w USA od lat. Zabójstwa dokonywane przez białych funkcjonariuszy wobec niestawiających oporu Afroamerykanów – jak w wypadku Floyda – zdarzają się w USA od lat. Mostafa Bassim/Anadolu Agency / Getty Images

Wymęczoną pandemią Amerykę, w której przoduje na świecie, zaatakował drugi wirus, powracający od dawna, lecz tym razem ze zdwojoną siłą – eksplozja rasowego konfliktu. Pokojowe demonstracje po zabójstwie podczas aresztowania czarnoskórego George’a Floyda przez białego policjanta w Minneapolis przekształciły się w gwałtowne rozruchy z atakowaniem policyjnych radiowozów, podpalaniem samochodów i plądrowaniem sklepów. Są ranni i zabici. Do akcji wprowadzono gwardię narodową, jak w latach 60.

Polityka 23.2020 (3264) z dnia 02.06.2020; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Związki Polaków: co dziesiąty z nas żyje w związku równoległym

Co dziesiąty Polak żyje w równoległym związku. A może nawet więcej niż co dziesiąty, jeśli trochę poszerzyć definicję związku. Pojawiło się sporo wyników badań seksuologicznych uwzględniających także czasy pandemii. Niektóre mogą się wydać szokujące.

Martyna Bunda
28.07.2021