Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Retro i futuro

Rewolucja w niemieckim Kościele

Kościół św. Pawła w Monachium i wesołe miasteczko otwarte przy okazji Oktoberfest. Kościół św. Pawła w Monachium i wesołe miasteczko otwarte przy okazji Oktoberfest. Reuters / Forum
W Niemczech od 500 lat katolicyzm sąsiaduje z protestantyzmem. Pewnie dlatego niemiecki Kościół tak bardzo różni się od polskiego.
Niemcy, którzy po 1956 r. w ramach pierwszego łączenia rodzin wyjeżdżali z Polski, znajdowali w podzielonych Niemczech takie same jak w Polsce kościoły.PantherMedia Niemcy, którzy po 1956 r. w ramach pierwszego łączenia rodzin wyjeżdżali z Polski, znajdowali w podzielonych Niemczech takie same jak w Polsce kościoły.

Gdy ktoś zdziwiony, że w czasie mszy w Kolonii niemal wszyscy idą do komunii, choć konfesjonały są puste, pytał – kiedy ci ludzie byli u spowiedzi? – mógł usłyszeć, że dawno temu, co jest bez znaczenia, bo komunię traktuje się teraz jako znak wspólnoty. Paweł Chmielewski, autor „Niemieckiej rewolucji. Jak za Odrą ginie katolicka wiara” („Fronda” 2019 r.), wzywa do polskiego alarmu z powodu niemieckiej schizmy. I zestawia długą listę niemieckich nieprawomyślności: odrzucenie encykliki „Humanae vitae” Pawła VI, naginanie przepisów Eucharystii, destrukcję pobożności ludowej, nadużycia liturgiczne, praktyczne zlikwidowanie spowiedzi.

Polityka 24.2020 (3265) z dnia 08.06.2020; Świat; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Retro i futuro"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >