Świat

Retro i futuro

Rewolucja w niemieckim Kościele

Kościół św. Pawła w Monachium i wesołe miasteczko otwarte przy okazji Oktoberfest. Kościół św. Pawła w Monachium i wesołe miasteczko otwarte przy okazji Oktoberfest. Reuters / Forum
W Niemczech od 500 lat katolicyzm sąsiaduje z protestantyzmem. Pewnie dlatego niemiecki Kościół tak bardzo różni się od polskiego.
Niemcy, którzy po 1956 r. w ramach pierwszego łączenia rodzin wyjeżdżali z Polski, znajdowali w podzielonych Niemczech takie same jak w Polsce kościoły.PantherMedia Niemcy, którzy po 1956 r. w ramach pierwszego łączenia rodzin wyjeżdżali z Polski, znajdowali w podzielonych Niemczech takie same jak w Polsce kościoły.

Gdy ktoś zdziwiony, że w czasie mszy w Kolonii niemal wszyscy idą do komunii, choć konfesjonały są puste, pytał – kiedy ci ludzie byli u spowiedzi? – mógł usłyszeć, że dawno temu, co jest bez znaczenia, bo komunię traktuje się teraz jako znak wspólnoty. Paweł Chmielewski, autor „Niemieckiej rewolucji. Jak za Odrą ginie katolicka wiara” („Fronda” 2019 r.), wzywa do polskiego alarmu z powodu niemieckiej schizmy. I zestawia długą listę niemieckich nieprawomyślności: odrzucenie encykliki „Humanae vitae” Pawła VI, naginanie przepisów Eucharystii, destrukcję pobożności ludowej, nadużycia liturgiczne, praktyczne zlikwidowanie spowiedzi.

Polityka 24.2020 (3265) z dnia 08.06.2020; Świat; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Retro i futuro"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021