„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Król, który zabił monarchię

HISZPANIA: Król, który zabił monarchię

Król Juan Carlos i królowa Zofia już na emeryturze, ale wciąż w centrum uwagi ze względu na finansowe skandale. Król Juan Carlos i królowa Zofia już na emeryturze, ale wciąż w centrum uwagi ze względu na finansowe skandale. Gtres/Gtres Online / Forum
Żaden republikanin nie wyrządził tylu szkód hiszpańskiej monarchii, co były król Juan Carlos I. A to może być dopiero początek.
W historii upadku Juana Carlosa nie byłoby nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że mowa o byłym bohaterze zbiorowej wyobraźni, symbolu politycznego, społecznego i ekonomicznego sukcesu Hiszpanii.Carlos Corzo/Wikipedia W historii upadku Juana Carlosa nie byłoby nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że mowa o byłym bohaterze zbiorowej wyobraźni, symbolu politycznego, społecznego i ekonomicznego sukcesu Hiszpanii.

Chociaż w zmaltretowanej przez koronawirusa Hiszpanii trudno dziś o inny temat, jest człowiek, którego poczynania przyćmiły na chwilę nawet pandemiczny dramat. To emerytowany król Juan Carlos I, dawny narodowy bohater, który dziś nie przestaje zaskakiwać byłych poddanych rozmiarami swoich finansowych szwindli. Pod osłoną stanu wyjątkowego z pełną mocą wróciła więc dyskusja: czy Hiszpania powinna pozbyć się monarchii?

Jednym z obrazów, które zapiszą się w zbiorowej hiszpańskiej pamięci czasów pandemii, są wieczorne caceroladas, czyli balkonowe walenie w garnki.

Polityka 24.2020 (3265) z dnia 08.06.2020; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Król, który zabił monarchię"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020