Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Granice rozumu

EUROPA: Po co było zamykać granice?

Polacy tęsknią za Czechami... Polacy tęsknią za Czechami... Grzegorz Klatka/Reporter / EAST NEWS
W Europie zaczyna się otwieranie granic. Ale po co w ogóle je zamykano? Od pandemii ważniejsza była polityka.
...i na odwrót, napisy po dwóch stronach zamkniętej granicy.Grzegorz Klatka/Reporter/EAST NEWS ...i na odwrót, napisy po dwóch stronach zamkniętej granicy.

Oto dwa paradoksy. W połowie czerwca w Polsce liczba osób z czynnymi infekcjami koronawirusa była większa niż w Niemczech. Ale to Polska podtrzymywała zamknięcie granicy dla turystów z Niemiec, podczas gdy w odwrotnym kierunku granica była cały czas otwarta. Większość nowych infekcji odnotowano na Śląsku. Ale nikt nawet nie myślał o tym, aby wprowadzić kontrole między Śląskiem i Polską centralną. Ostatnie dane i ogólny przebieg pandemii w Polsce przeczą też oficjalnej narracji obozu rządzącego o tym, jak Polska pod mądrym przywództwem „radzi sobie lepiej niż inne kraje”.

Polityka 25.2020 (3266) z dnia 16.06.2020; Świat/Ogląd i pogląd; s. 45
Oryginalny tytuł tekstu: "Granice rozumu"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022