Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Rozwiedź się, Virat

Indyjska power cuple – Virat Kohli i Anushka Sharma. Indyjska power cuple – Virat Kohli i Anushka Sharma. materiały prasowe

Nazywanie ich indyjskimi Beckhamami to zdecydowane umniejszenie ich lokalnej celebryckiej sławy, mierzonej w miliardowej skali. Ona, Anushka Sharma, modelka i gwiazda Bollywood, on, Virat Kohli, kapitan reprezentacji narodowej krykieta, najważniejszej tu dyscypliny sportu. Od hucznego megaślubu w 2017 r. w zasadzie nie opuszczają świecznika. Uchodzą za idealną parę – i codziennie można się dowiedzieć, co u nich aktualnie słychać.

Chociaż może należałoby użyć czasu przeszłego, bo mimo przytłoczenia koronawirusem – w Mumbaju zachorowało już więcej osób niż wcześniej w Wuhanie – Indie zbulwersował dziki skandal. Serial „Paatal lok”, co można przetłumaczyć jako „Złodziejski światek”, wyprodukowany przez Anushkę, od 15 maja wyświetlany na Amazon Prime, zebrał dobre recenzje, ale i tysiące głosów oburzenia. Głównie z kręgu rządzącej nacjonalistycznej BJP, Indyjskiej Partii Ludowej premiera Narendry Modiego. Zarzucają serialowi, że przedstawia przeczerniony i nieprawdziwy obraz kraju, gdzie dociekliwym dziennikarzom grozi śmierć, konflikty kastowe kwitną w najlepsze, policjanci i politycy są bezgranicznie skorumpowani, a hinduska większość prześladuje muzułmańską mniejszość (czyli mniej więcej tak jak w życiu). Dodatkowo Gurkhów oburzył drugi odcinek, „powielający stereotypy”, a Sikhów – trzeci, bo przedstawił ich w niekorzystnym świetle. Pojawiły się opinie, że stosowne sekwencje powinno się wyciąć z serialu.

Krok dalej poszedł deputowany BJP Nandkishor Gurjar z Uttar Pradesh, najliczniejszego stanu, ostoi hinduskiego nacjonalizmu. Zaapelował do ministra informacji, aby w ogóle zabronił publikowania serialu, jako „zagrażającego bezpieczeństwu narodowemu”. A Virata wezwał do rozwodu z Anushką, bo kapitanowi reprezentacji nie przystoi taka partnerka.

Polityka 25.2020 (3266) z dnia 16.06.2020; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Reklama